Talk icon

Informacje

12-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Glapiński: Inflacja osiągnie swój szczyt w styczniu lub lutym

Inflacja

Przewidujemy, że inflacja osiągnie swój szczyt w styczniu lub lutym 2023 r. i od marca będzie spadać – przekazał prezes NBP Adam Glapiński. 

Z naszych analiz wynika, że nie zostanie przekroczony poziom 20 proc., ale 19 proc. już tak. W ostatnim kwartale osiągnie ok. 8 proc. – dodał. Dodatkowo podkreślił, że cel inflacyjny RPP wynosi 2,5 proc., z dopuszczalnym odchyleniem o 1 pkt proc. w górę i w dół.

Glapiński: Inflacja nie przekroczy 20 proc.

„Przewidujemy, że inflacja osiągnie swój szczyt w styczniu lub w lutym (2023 r.), a od marca będzie spadać. Czy zostanie przekroczone 20 proc.? Trzymam się naszych analiz i wynika z nich, że nie ma przekroczenia 20 proc., ale 19 proc. – już tak” – powiedział na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Jak wskazał prezes NBP, jeszcze w przyszłym roku inflacja obniży się do poziomów jednocyfrowych.

„W ostatnim kwartale osiągnie ok. 8 proc., będzie jednocyfrowa” – powiedział Glapiński. „W każdym kolejnym kwartale inflacja będzie niższa i z tą tendencją dojdziemy do wiązki celu inflacyjnego w 2025 r.” – dodał.

Inflacja

RPP przyjęła opinię do projektu ustawy budżetowej

Cel inflacyjny RPP wynosi 2,5 proc., z dopuszczalnym odchyleniem o 1 pkt proc. w górę i w dół.

Adam Glapiński powiedział także, że RPP przyjęła opinię do projektu ustawy budżetowej na 2022 r.

W październiku br. inflacja – według wstępnego szacunku GUS – wyniosła 17,9 proc. w stosunku do 17,2 proc. we wrześniu 2022 r.

Czytaj też: Morawiecki: Tarcza antyinflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2022