Informacje
08-04-2022
GIS wycofał partie drobiu przez obecność groźnej bakterii. Producentem, jest Przedsiębiorstwo Drobiarskie „DROBEX” Sp. z o.o.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej partii świeżej ćwiartki kurczaka i świeżego filetu z piersi kurczaka. Wszystko ze względu na wykrycie obecności bakterii Salmonella Enteritidis. Producentem jest Przedsiębiorstwo Drobiarskie „DROBEX” Sp. z o.o. ul. Powstańców 19, 86-050 Solec Kujawski.
GIS wycofuje partie drobiu
Nie jest to pierwszy raz, kiedy Salmonella została wykryta u drobiu. W ubiegłym roku informowaliśmy, że Inspektorat poinformował, że bakteria została wykryta w świeżych filetach z piersi kurczaka firmy Drobex. Producentem produktu było Przedsiębiorstwo Drobiarskie DROBEX Sp. z o.o. w Solcu Kujawskim o weterynaryjnym numerze identyfikacyjnym: WNI 04033902. Wyprodukowano go dla Jeronimo Martins Polska S.A.
W czwartek GIS wycofał jedną partię świeżej ćwiartki kurczaka i świeżego filetu z piersi kurczaka przez wykrycie obecności bakterii Salmonella Enteritidis. Producentem kolejny raz jest Przedsiębiorstwo Drobiarskie „DROBEX” Sp. z o.o. ul. Powstańców 19, 86-050 Solec Kujawski, WNI 04037108.
Żywność wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn.
Kolejne wycofane produkty przedsiębiorstwa Drobex
GIS podał, że w wyniku przeprowadzonych badań właścicielskich firmy Przedsiębiorstwo Drobiarskie „DROBEX” Sp. z o.o. wykryto Salmonella Enteritidis w tuszach drobiowych, z których wyprodukowano elementy mięsa drobiowego.
"Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy" - poinformował GIS.
Jeronimo Martins Polska S.A. podjęło decyzję o wycofaniu produktów i poinformowaniu klientów o szkodliwych produktach przez wywieszenie komunikatu w sklepach. Wydano też decyzję nakazującą wycofanie kwestionowanego mięsa z obrotu oraz zobowiązano producenta do podjęcia kroków zapobiegających zanieczyszczenie produktów.
GIS zapewnia, że organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania kwestionowanych partii z obrotu. Inspekcja, przestrzega przed spożywaniem produktów z partii wskazanej w komunikacie, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionych produktów należy skontaktować się z lekarzem.
Sprawdź również: GIS wycofał partię pasty migdałowej przez fragmenty plastiku
fot.gov.pl/pixabay.com