Talk icon

Informacje

09-02-2022

Autor: Świat Rolnika

GIS przypomina o różnicach w oznaczeniach produktów spożywczych

GIS

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) przypomniał, że na produktach spożywczych znajdziemy dwa rodzaje oznaczeń odnośnie terminu ich spożycia

Na produktach można znaleźć oznaczenia „należy spożyć do” (dotyczy jakości produktu) i „najlepiej spożyć przed” (dotyczy bezpieczeństwa produktu). Główny Inspektorat Sanitarny przypomniał, że spożycie produktu po przekroczeniu pierwszej daty, nie wpływa na bezpieczeństwo, a co najwyżej na smak. Z kolegi zjedzenie produktu po upływie drugiego terminu może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

GIS przypomina o oznaczeniach

Jak poinformował GIS, oznaczenie "najlepiej spożyć przed" wskazuje datę minimalnej trwałości produktu. Jest to data, po upływie której żywność zachowuje swoje właściwości, jednak należy liczyć się z pogorszeniem jej jakości (np. konsystencji czy smaku). Zostało podkreślone, że spożycie takiego produktu nie jest niebezpieczne dla zdrowia.

Oznaczenie "należy spożyć do" dotyczy bezpieczeństwa produktu. Oznacza termin przydatności do spożycia – wyjaśnił sanepid.

,,Wskazana data określa termin, po którego upływie, z punktu widzenia bezpieczeństwa, produkt nie nadaje się do spożycia, nawet jeśli ma niezmieniony wygląd i zapach" – zaznaczył GIS.

Czytaj też: GIS wycofał dwie partie czekolady! W składzie zanieczyszczony imbir

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023