Talk icon

Informacje

23-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

GIOŚ: Badania porównawcze Odry wykonano w trzech krajach

GIOŚ

Jak poinformował GIOŚ badania porównawcze w związku z zanieczyszczeniem Odry wykonały laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii. 

Czeskie wyniki są porównywalne z polskimi – informację tę przekazała we wtorek dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska Mirosława Zbroś. Wyjaśniła ona, że próbki były pobierane wspólnie przez czeskich i polskich badaczy, a następnie podzielone pomiędzy laboratoria.

GIOŚ zaprezentował wyniki badań

W siedzibie GIOŚ w Warszawie zaprezentowano wyniki wykonanych w Czechach badań porównawczych próbek wody z Odry pobranych na całej jej długości po polskiej stronie.

"W ramach działań prowadzonych w związku z zanieczyszczeniem rzeki Odry braliśmy udział w badaniach porównawczych z trzema laboratoriami: laboratorium w Czechach, laboratorium w Anglii i laboratorium w Holandii" – zaznaczyła Zbroś. Jak tłumaczyła, tego typu badania dotyczą określenia kompetencji, wiarygodności.

Mówiąc o badaniach w Czechach, Zbroś wyjaśniła, że próbki były pobierane wspólnie przez czeskich i polskich badaczy, a następnie podzielone pomiędzy laboratoria.

Jak zaznaczyła, badane próbki zostały przekazane na oznaczenie sodu, chlorków i siarczanów. Wyjaśniła, że badania w zakresie pH czy tlenu rozpuszczonego nie zostały przekazane, ponieważ wymagają szybkiej realizacji, a nie było czasu na transport próbek za granicę.

Dyrektor centralnego laboratorium GIOŚ podkreśliła, że czeskie wyniki są podobne do polskich.

"Wyniki są porównywalne. Różnica pomiędzy wynikami jest w dopuszczalnym zakresie niepewności danej metody badawczej" – powiedziała.

“Do badania porównawczego w Czechach przekazanych zostało 29 próbek z całej długości Odry” – podała.

GIOŚ

Pomór ryb na Odrze obserwowany był od końca lipca

Takie badania porównawcze prowadzi się, by wykluczyć pomyłkę i zweryfikować obiektywność badań – czy ich wyniki nie różnią się od siebie. Próbki nie były oznaczane konkretnym miejscem pobrania, jedynie numerem.

Zbroś powiedziała, że takie wyniki to potwierdzenie wiarygodności laboratoriów GIOŚ i wskazują, że wykonują one badania właściwie – zgodnie z przyjętymi powszechnie normami. Nie wynika z nich, co spowodowało czy wpłynęło na umieranie ryb, czy innych organizmów w rzece – zaznaczyła.

Wyniki z laboratoriów z Holandii powinny dotrzeć do Polski w tym tygodniu, a z Wielkiej Brytanii – na początku września.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb, ale w wodzie GIOŚ stwierdziło niski poziomu tlenu. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Czytaj też: Jacek Ozdoba: Decyzja o dymisji w GIOŚ była zbyt szybka

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023