O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Gigant pochwalił się! Sztuczne jajka tanieją w Stanach Zjednoczonych

Sztuczne jajka

Amerykańskie przedsiębiorstwo JUST Egg produkujący sztuczne jajka twierdzi, że cena ich produktów została znacznie obniżona.

Chodzi o „roślinne jaja w płynie” sprzedawane klientom detalicznym w butelkach i wykonane na bazie białka z ciecierzycy. Firma JUST Egg z Kalifornii poinformowała, że ​​podczas gdy średnia cena detaliczna jaj kurzych  gwałtownie wzrosła, jej flagowy płynny produkt jajeczny pochodzenia roślinnego spadł o 41 proc.

Charakterystyka „jaj roślinnych”

Obecne ceny produkcji sztucznych jaj w Stanach Zjednoczonych wyprodukowanych przez firmę JUST Egg osiągnęły poziom porównywalny z produkcją konkurencyjnych jaj kurzych „klasy premium”. Cena tego produktu spadła do 3,99 USD za butelkę płynnego produktu roślinnego. Sztuczne jajka mają być coraz tańsze pomimo inflacji. Ambitne plany zakładają tańszy scenariusz niż konwencjonalne jaja kurze, gdyż zwiększa się skala produkcji i zmniejsza się koszt procesu produkcyjnego (bardziej wydajna separacja białek, zysk ze sprzedaży jaj).

JUST Egg zauważa, że ​​ich przewaga kosztowa nad konkurencyjnymi producentami jaj polega na tym, że koszty paszy dominują nad konwencjonalną produkcją jaj.

Sztuczne jajka podzielą los sztucznego mięsa?

Sztuczne jajka mogą podzielić los sztucznego mięsa, które staje w obliczu rosnącej konkurencji zarówno ze strony producentów alternatywnych, specjalistycznych białek. Ceny substytutów mięsa spadają, a koszty surowców rosną, a konsumenci oszczędzają. Beyond Meat i inni producenci substytutów roślinnych borykają się z trudnościami ekonomicznymi. Rosnące ceny surowców, spadające ceny sprzedaży i większa konkurencja na znacznie wolniej rozwijającym się rynku to tylko niektóre z powodów. Ale powodów jest więcej.

Na giełdach amerykańskich akcje Beyond Meat spadły w maju o 42%, sprowadzając ceny do najniższych poziomów od czasu debiutu giełdowego w połowie 2019 roku. Powodem krachu, który spowodował gwałtowny upadek producenta roślinnych substytutów mięsa, był raport finansowy za pierwszy kwartał. Według The Motley Fool sytuacja była znacznie gorsza niż oczekiwali analitycy i inwestorzy.

Firma Beyond Meat odnotowała przychody w wysokości 109,5 mln USD, co oznacza wzrost o zaledwie 1,2% rok do roku. Sytuacja ekonomiczna firmy jest jednak znacznie gorsza, ponieważ jej marża zysku brutto na poziomie 0,2% była znacznie niższa od zeszłorocznej 30,2%. Dyrektor generalny firmy, Ethan Brown, powiedział w komunikacie prasowym, że spadek marży brutto był „znaczny, ale tymczasowy”, ponieważ firma dużo wydała na strategiczne starty, które określił jako „bardzo drogie”.

Jednak inwestorzy i analitycy pozostają bardzo sceptycznie nastawieni do obecnej sytuacji i perspektyw firmy (i innych substytutów mięsa) w trudnym środowisku charakteryzującym się inflacją i utratą siły nabywczej.

Czytaj również: Ceny żywności na świecie zanotowały mocny spadek w lipcu

KIPDIP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023