O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Gereza abisyńska, czyli sympatyczna małpa bez kciuka

gereza abisyńska

Gdański ogród zoologiczny poinformował we wtorek, że na świat przyszła gereza abisyńska. Cechą charakterystyczną tego gatunku małp jest brak kciuków.
 
O narodzinach zwierzęcia gdański ogród zoologiczny poinformował we wtorek w mediach społecznościowych, prezentując zdjęcie małpiątka "w czułych objęciach mamy Ludwiczki". Pracownicy zoo poprosili internautów, żeby trzymali mocno kciuki, aby rozwijało się zdrowo i szczęśliwie.

Gereza abisyńska przyszła na świat

Przedstawicielka ogrodu Malwina Spandowska w rozmowie z miejskim portalem www.gdansk.pl powiedziała, że małpka przyszła na świat 23 czerwca. "Jej płeć nie jest jeszcze znana. Ciąża u gerez trwa 170 dni. Młode po narodzinach mają różową skórę i białe futro, które zacznie się wybarwiać w 3-4 miesiącu życia" – tłumaczyła.
 
Stado gerez abisyńskich w gdańskim ogrodzie zoologicznym liczy teraz 9 osobników.

Spandowska w rozmowie z portalem miejskim wskazywała, że narodziny u gerez abisyńskich zdarzają się zwykle raz w roku, a na świat przychodzi jedno młode. Gereza abisyńska na wolności występuje w centralnej i wschodniej Afryce. Są zwierzętami nadrzewnymi. Zamieszkują wiele typów lasów, często wstępują w lasach wtórnych i zdegradowanych. Są aktywne w dzień. Żyją w grupach liczących od 2 do 10 dorosłych osobników, składających się z jednego samca oraz samic i ich potomstwa.

gereza abisyńska

Małpa o donośnym głosie

Gereza abisyńska jest znana ze swojego donośnego głosu. Do komunikacji wykorzystują wysokie i niskie okrzyki oraz postawę ciała i mimikę. Są zwierzętami roślinożernymi, jedzą głównie liście i owoce.

Dłonie gerezy mają tylko cztery palce – są pozbawione kciuków, co ułatwia szybkie poruszanie się w koronach drzew.

Gerezy są zagrożone wyginięciem. Na wolności są zabijane dla skór, które są używane w tradycyjnych ceremoniach i noszone jako ozdoby przez plemiona afrykańskie.

Czytaj także: W warszawskim zoo urodziły się trzy jelonki zagrożonego gatunku

PAP/fot. pixabau

swiatrolnika.info 2023