Talk icon

Informacje

31-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Gazprom od jutra wstrzymuje dostawy gazu dla koncernu Engie

Gazprom

Rosyjski koncern gazowy Gazprom zapowiedział we wtorek, że od 1 września zawiesi dostawy gazu do największej francuskiej grupy energetycznej Engie.

"Na koniec dnia roboczego 30 sierpnia Gazprom Export LLC nie otrzymał pełnych płatności za gaz dostarczony do Engie (Francja) w lipcu w ramach dotychczasowych kontraktów...W związku z tym spółka poinformowała Engie o całkowitym zawieszeniu dostaw gazu, począwszy od 1 września 2022 r., do momentu otrzymania środków za dostarczony gaz w całości” – napisała spółka w komunikacie.

Gazprom wstrzymuje dostawy dla Engie

Wcześniej we wtorek firma Engie informowała, że Gazprom ogranicza dostawy gazu dla francuskiego odbiorcy "z powodu braku porozumienia między stronami w sprawie stosowania kontraktów". Dostawy rosyjskiego gazu od firmy Gazprom dla Engie spadły od początku wojny na Ukrainie do zaledwie 1,5 TWh miesięcznie – twierdzi koncern, który pod koniec lipca podał, że udział rosyjskiego gazu w otrzymywanych dostawach wynosi ok. 4 proc.

Engie poinformowała także, że wprowadziła już rozwiązania, aby móc zaopatrywać swoich klientów w gaz w przypadku przerwy w dostawach od Gazpromu. Według stanu z zeszłego tygodnia zapełnienie magazynów gazu we Francji przekroczyło 90 proc., a branża uważa, że kraj ma szansę osiągnąć cel 100 proc. do początku listopada.

Gazprom

Czytaj również:Ceny gazu biją wszelkie rekordy. Nadchodzi krach na rynku?

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023