Informacje
09-11-2023
Nowoczesne rolnictwo to dziedzina, gdzie kluczowe jest rozważne zarządzanie finansami i wybieranie efektywnych rozwiązań, które zapewniają rentowność przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich standardów jakości.
Jednym z głównych wydatków w budżecie każdego gospodarstwa rolnego są koszty związane z zakupem nośników energii. Paliwo zużywane w maszynach rolniczych oraz opał wykorzystywany nie tylko do ogrzewania budynków mieszkalnych, ale także budynków gospodarczych, to wydatki, które każdy rolnik chciałby zredukować. Jednym z potencjalnych sposobów na znaczną oszczędność może być gaz płynny wykorzystany w naszym gospodarstwie.
Jakie zastosowania może mieć gaz płynny w rolnictwie?
Jednym z oczywistych zastosowań gazu LPG w rolnictwie jest jego wykorzystanie do ogrzewania budynków. Gaz płynny posiada znakomitą wydajność cieplną, co oznacza, że z niewielkiej ilości paliwa można uzyskać dużą ilość energii. Co istotne, korzystanie z gazu do ogrzewania budynków nie tylko jest opłacalne, ale także wygodne. Kotły gazowe, używane do systemów centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody, mogą pracować praktycznie bez konieczności ciągłego nadzoru, ponieważ kontrolę nad nimi sprawuje wbudowana automatyka.
Ogrzewanie gazem płynnym jest również praktyczne w budynkach gospodarczych, takich jak obory, chlewnie czy kurniki. W przypadku obiektów o dużej pojemności tradycyjne kotły gazowe i grzejniki mogą okazać się niewystarczające ze względu na rozmiar i wysokość pomieszczeń. Aby uniknąć gromadzenia ciepła pod stropem, co jest nieefektywne, w takich halach często stosuje się nagrzewnice zasilane gazem płynnym. Taki system pozwala precyzyjnie kierować strumieniem ciepłego powietrza w wybrane obszary, utrzymując optymalną temperaturę dla zwierząt.
Kolejnym atutem ogrzewania budynków dla zwierząt gazem płynnym jest szybkie rozgrzanie pomieszczenia ze względu na niewielką bezwładność systemu. To oznacza, że budynek można błyskawicznie nagrzać, co jest istotne, zwłaszcza podczas wjazdu np. maszyn do ściółkowania, rozrzucania słomy czy zadawania paszy.
Gaz płynny może być również przydatny w przypadku gospodarstw rolnych prowadzących dodatkową działalność związaną z przetwarzaniem żywności. Może być wykorzystywany do podgrzewania obiektów produkcyjnych lub magazynów przechowujących gotowe produkty.
Zastosowanie LPG w suszarniach i maszynach rolniczych
Gaz płynny stanowi również doskonałe źródło energii, które można efektywnie wykorzystywać do zasilania suszarni zboża. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w dużych magazynach z wieloma silosami, jak i w małych gospodarstwach potrzebujących suszarni do swoich celów. Suszarnie zboża, które korzystają z gazu płynnego, są wszechstronne i mogą suszyć różne rodzaje zbóż, włączając w to pszenicę i kukurydzę. Także rzepak można suszyć przy użyciu suszarni opalanych gazem.
Suszarnie zboża działające na gaz płynny są znacznie bardziej ekonomiczne w eksploatacji niż instalacje pracujące na oleju opałowym. Co ważne, nie wymagają dodatkowych inwestycji jak w przypadku dostosowywania pieców spalających agropellet czy słomę.
Gaz płynny to również doskonałe paliwo do napędzania maszyn rolniczych. Można założyć instalację gazową w praktycznie każdej maszynie z silnikiem spalinowym, nawet jeśli silnik jest zasilany olejem napędowym (dieslem). Co istotne, korzystanie z niego w przypadku ciągników rolniczych nie wpływa negatywnie na ich wydajność, a także nie sprawia problemów z napędem.
Korzystanie z gazu płynnego w gospodarstwie rolniczym przynosi nie tylko oszczędności, zwłaszcza w porównaniu z kosztami oleju opałowego, paliwa napędowego i energii elektrycznej, ale także zapewnia stabilność dostaw. Co więcej, spalanie gazu płynnego jest bardziej przyjazne dla środowiska, nie zanieczyszcza go. To szczególnie istotne w przypadku maszyn pracujących w pomieszczeniach gospodarczych oraz obiektach w pobliżu mieszkań.
Aby poznać wszystkie korzyści płynące z używania gazu płynnego w rolnictwie, warto odwiedzić stronę polskiego przedsiębiorstwa GAZGROD pod adresem: https://gazgrod.eu/zbiorniki-dla-rolnictwa/ i zapoznać się również z ich ofertą.