O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-01-2023

Autor: Świat Rolnika

Galemba: Spekulanci kupują ukraińskie zboże. PiS jest odpowiedzialnym rządem

ukraińskie zboże

Według Leszka Galemby z PiS, ukraińskie zboże, które zalewa polski rynek, jest sprowadzane przez prywatne firmy i spekulantów.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości podczas debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odniósł się do kwestii niekontrolowanego napływu zboża z Ukrainy. Parlamentarzysta skomentował również problemy, z jakimi muszą borykać się polscy hodowcy trzody chlewnej. Podkreślił, że rząd jest odpowiedzialny.

To spekulanci sprowadzają ukraińskie zboże?

Poseł PiS Leszek Galemba, w trakcie debaty Instytutu Gospodarki Rolnej na temat przyczyn strajków rolników, odniósł się do kwestii problemów polskiego rolnictwa, spowodowanych przez wojnę oraz zalegające na rynku ukraińskie zboże. Przypomnijmy, że w całej Polsce od jakiegoś czasu organizowane są mniejsze i większe strajki rolników. Jakiś czas temu ogólnopolski protest zapowiedziała również Solidarność Rolników Indywidualnych, która sprzeciwia się między innymi niekontrolowanemu napływowi ukraińskiego zboża. Ostatecznie akcję strajkową zawieszono, ale rolnicy cały czas są gotowi do jej wznowienia.

,,Skutki wojny dotykają wszystkich, zarówno rolników, jak i mieszkańców miast. Inflacja dotyka wszystkich. To nie rolnicy sprowadzają zboże z Ukrainy, ale prywatni przedsiębiorcy. Spekulanci chcą zarobić, to oni importują zboże. Żadna państwowa firma nie skupiła kilograma zboża z Ukrainy. Rząd PiS jest odpowiedzialnym rządem” – przekonywał Leszek Galemba.

Zobacz też: Debata IGR: Strajki rolników w Polsce. Dlaczego rolnicy wychodzą na ulice?

Kryzys hodowców świń

Kolejnym problemem, z jakim muszą zmagać się polscy rolnicy, jest kryzys na rynku trzody chlewnej. Po pandemii i ptasiej grypie oraz ASF, teraz hodowcy odczuwają konsekwencje wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. W czasie wymiany zdań podczas debaty, Jarosław Rzepa z PSL oskarżył Prawo i Sprawiedliwość o wywołanie kryzysu w tej branży rolnictwa. Leszek Galemba nie zgodził się z politykiem opozycji i zauważył, że ASF został już opanowany.

,,Opanowaliśmy ASF w Polsce, wystarczy spojrzeć na ilość ognisk, która się zmniejsza w ostatnich latach” – wskazał Galemba.

Poseł odniósł się również do kwestii osławionej już antyrolniczej ustawy ,,Piątka dla zwierząt”, którą forsowało Prawo i Sprawiedliwość. Po miesiącach protestów i blokadach dróg, presja polskich rolników przyniosła oczekiwany efekt, a PiS wycofał się z ustawy.

,,Piątka dla zwierząt jest pomysłem PiS, ale niezrealizowanym i to jest najważniejsze dla polskiego rolnika. Nie wrócimy do tego projektu!” – zapewnił poseł.

swiatrolnika.info 2023