Talk icon

Informacje

30-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Frytki towarem luksusowym? Już niedługo mało kogo będzie na nie stać

Frytki

Już niedługo rachunek za frytki zwali z nóg przeciętnego Europejczyka. Zbiory ziemniaków są najniższe od lat, a firmy spożywcze podnoszą ceny.

Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nie jadł nigdy frytek z McDonald’s. W polskiej rzeczywistości każda wycieczka szkolna kończy się postojem w tej popularnej restauracji, podczas którego dzieci mogą wybrać sobie ulubione przysmaki. Niestety, wkrótce wiele z nich zostanie zmuszonych do rezygnacji z jednego z nich ze względu na cenę.

Tak mało ziemniaków nie było od wielu lat

Jak podaje londyńska agencja prasowa, Reuters, Europa otrzyma najniższe zbiory ziemniaków w ostatnich latach z powodu suszy i upałów w okresie letnim. To z kolei doprowadzi do wzrostu cen popularnych produktów, takich jak frytki.

Susza dotknęła uprawy w Niemczech, Francji, Holandii i Belgii, które mają największy udział w produkcji ziemniaków w Unii Europejskiej. Zbiory ziemniaków będą prawdopodobnie mniejsze niż w 2018 roku, kiedy to Europę również dotknęła susza.

Ministerstwo Rolnictwa Niemiec nie podało więc w ostatnim przeglądzie prognozy zbiorów ziemniaków, ale zauważyło, że znacznie się pogorszyły. Francuski producent UNPT uważa, że zbiory będą o 20% niższe od średniej 20– letniej. Belgia spodziewa się 30% spadku zbiorów.

Europejscy hodowcy ostrzegają, że szacunki dotyczące plonów nie są ostateczne, ponieważ zbiory zostaną zebrane we wrześniu. Dodatkowo pewną nadzieję dają deszcze i ochłodzenie w ostatnich dniach.

Ziemniaków za mało, a frytki coraz droższe

Nie ulega wątpliwości, że deficyt ziemniaków przekłada się na znacząco rosnące ceny produktów ziemniaczanych. Jeśli do zwiększających się kosztów produkcji i zakupu surowca dodamy wzrost opłat za nośniki energii, można się domyślić, że sieci handlowe i firmy spożywcze uznają produkcję w obecnych cenach za nieopłacalną.

Najpopularniejsze kontrakty terminowe na ziemniaki na kwiecień 2023 r. wzrosły już w tym roku o prawie 50 procent. Międzynarodowe firmy spożywcze, takie jak McDonald's, podniosły ceny swoich produktów z powodu rosnących cen surowców. Wśród droższych artykułów znalazły się oczywiście frytki.

Czytaj również:Producenci ziemniaków będą mieli łatwiejszą drogę na unijny rynek

Agroportal /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022