Talk icon

Informacje

25-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Fotowoltaika w net-billingu. Czy to się właściwie opłaca?

fotowoltaika

Jak będzie kształtował się popyt na rozwiązania z zakresu OZE przez klientów indywidualnych w Q3 i Q4 2022? Jak poradzi sonie fotowoltaika?

W które rozwiązanie najlepiej zainwestować na początku? W jaki sposób rosnąca inflacja i ceny poszczególnych surowców energetycznych będą oddziaływać na popyt w kolejnych miesiącach? Czy net-billing nadal będzie odstraszał Inwestorów? Odpowiadamy! „Popyt na rozwiązania OZE w najbliższych miesiącach nadal będzie rósł. Wzrostów spodziewamy się szczególnie w przypadku fotowoltaiki i pomp ciepła. Wpływa na to wiele czynników, jak chociażby obecna sytuacja związana ze wzrostami cen energii, surowców do ogrzewania domów, czy problemy z dostawami gazu, węgla itd. Polacy boją się, że nie będą mieli czym ogrzać swoich domów” – mówi Adam Bartoszek Dyrektor Sprzedaży i Członek Zarządu Vosti.

Popularny duet: fotowoltaika i pompa ciepła

Klienci indywidualni jeszcze bardziej odczują pozytywny wpływ inwestycji w rozwiązania OZE, ponieważ wzrasta ich opłacalność. Im coś się bardziej opłaca, tym większe zainteresowanie tematem. Mimo doniesień medialnych i straszenia, że fotowoltaika w nowym systemie nie będzie się opłacać, aktualna stopa zwrotu z fotowoltaiki w net-bilingu jest najkrótsza w historii!

Polacy najchętniej wybierają duet fotowoltaika plus pompa ciepła. To idealne połączenie w obecnej sytuacji, gdy drożeje nie tylko prąd, ale również węgiel czy gaz, stosowany do ogrzewania domów. W drugiej kolejności Polacy rozważają zakup magazynu energii, dziś nie jest to jeszcze produkt pierwszej potrzeby, jak pompa ciepła czy fotowoltaika, jednak po okresie przejściowym, od lipca 2024, gdy wejdziemy w system rozliczania godzinowego, produkt ten zdecydowanie zyska na znaczeniu. Aktualnie mamy wiele dofinansowań, które pozwalają obniżyć koszty takich inwestycji, to również warto brać pod uwagę!

fotowoltaika

Sposób na inflację

Mimo, że inflacja i rosnące ceny surowców energetycznych, wywołują negatywne emocje u większości Polaków, to jeśli chodzi o sam rynek i branżę OZE, efekt jest raczej pozytywny.

„Im większe wzrosty inflacji i cen surowców, tym większa opłacalność w inwestowanie w OZE. Posiadając oszczędności lepiej postawić na fotowoltaikę czy pompę ciepła, niż trzymać je na koncie, lub w przysłowiowej skarpecie. Stopa zwrotu z fotowoltaiki jest obecnie na poziomie około 20%, to jedna z najlepszych inwestycji, jakie możemy podjąć biorąc pod uwagę rosnącą inflację i ceny. Net-billing jest atrakcyjny i z naszej perspektywy wcale nie odstrasza. Po prostu jest to inny system rozliczania. Kluczowe jest poznanie tego rozwiązania i zrozumienie zasad działania” – komentuje Bartoszek.

"W Vosti stawiamy właśnie na edukację, doradztwo dla klienta i poinformowanie go o tym, jak wygląda nowy system rozliczania. Kluczem jest odpowiednia edukacja i zrozumienie zasad działania net-billingu. Wiele osób nadal nie posiada wiedzy, jak działa nowy system. Im więcej edukacji rynku, tym szybciej fotowoltaika w net-billingu będzie się rozwijała" – dodaje ekspert Vosti.

Czytaj także: Moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 10 GW

fot. pixabay
 

swiatrolnika.info 2023