O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Forsycja – prawidłowa uprawa i zastosowanie tego popularnego krzewu

Forsycja

Forsycja (Forsythia) należy do rodziny oliwkowatych. Krzew ten pochodzi z Azji, ale występuje pospolicie w wielu regionach świata. 

Spośród 8 istniejących gatunków forsycji w Polsce najpopularniejsze są odmiana pośrednia i zwisająca. Jest to średniej wielkości krzew kwitnący wczesną wiosną. Charakterystyczne dla forsycji jest kwitnienie przed rozwojem liści – od marca jej gałązki obsypują się setkami maleńkich, żółtych kwiatów. Należy też do roślin wabiących motyle.

Forsycja – w jakich miejscach rośnie najlepiej?

Forsycja najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Lubi gleby wilgotne, lekkie i żyzne. Na podłożu suchym, piaszczystym lub gliniastym jej liście mogą łatwo więdnąć, ale szybko odzyskają turgor po podlaniu. Posiada ona płytki system korzeniowy. Wokół podstawy pędów warto ściółkować ziemię słomą lub korą – zatrzyma ona wilgoć w ziemi.

Miejsce dla forsycji powinno być zaciszne i osłonięte przed silnym wiatrem. Mimo że forsycja charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością, to w bardzo mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać (choć dzieje się to wyjątkowo rzadko!).

Gałęzie przycinamy zawsze wczesną wiosną po przekwitnięciu, ponieważ kwitnie ona na zeszłorocznych pędach. Letnie cięcie spowoduje, że roślina nie zakwitnie wiosną lub kwitnienie to będzie bardzo słabe. 

Długo nieprzycinana ogołaca się od dołu, przybiera nieregularny pokrój oraz wytwarzając pąki kwiatowe tylko na szczytach pędów.

Forsycja

W jaki sposób je rozmnażać? 

Roślinę można bardzo łatwo rozmnażać przez sadzonki pędowe. Podczas przycinania dzielimy pędy na fragmenty ok. 10 cm i dolną ich część zanurzamy w ukorzeniaczu. Sadzonki sadzimy w lekkiej i wilgotnej ziemi. Do końca sezonu powinny się ukorzenić.

Krzewy sadzi się zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. Są doskonałe na formowane lub nieformowane żywopłoty. Ze względu na silny wzrost forsycji nie poleca się do sadzenia w pojemnikach.

Pięknie prezentuje się jako kwiat cięty w wazonach – nierozwinięte pąki po ścięciu rozwiną się w wazonie po około 10 dniach. Mogą być piękną ozdobą na Wielkanoc.

Czytaj też: Lucerna siewna jako składnik pasz dla zwierząt i roślina lecznicza

wikipedia.org/fot.Flickr/Pixabay

swiatrolnika.info 2023