Talk icon

Informacje

13-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Fonterra planuje zamknięcie fabryki w Nowej Zelandii

Fonterra

Fonterra planuje zamknąć fabrykę mleka w proszku w Nowej Zelandii, ponieważ spółdzielnia mleczarska optymalizuje produkcję w obliczu spadającej podaży mleka.

Zakład funkcjonujący w mieście Brightwater – około 20 kilometrów na południe od Nelson – ma zostać zamknięty w kwietniu przyszłego roku. Największa na świecie spółdzielnia mleczarska, przeniesie produkcję do swojego zakładu w Darfield, również mieście na Wyspie Południowej Nowej Zelandii.

Spółdzielnia optymalizuje produkcję mleka w proszku

Fonterra przekazała, że fabryka Brightwater przetwarza około 0,25% dostarczanego mleka na mleko w proszku.

„Wiemy, że podaż mleka z czasem spada – w najlepszym razie płasko – dlatego musimy mieć pewność, że w pełni wykorzystujemy każdą kroplę mleka i optymalizujemy nasze zakłady, aby dopasować się zarówno do popytu konsumentów, jak i dostępnej podaży mleka” – powiedział dyrektor operacyjny spółdzielni,Fraser Whineray.

Whineray dodał, że Fonterra będzie współpracować z 30 pracownikami Brightwater, aby ocenić przyszłe opcje, w tym przeniesienie do innych lokalizacji.

We wrześniu ubiegłego roku dyrektor generalny Mike Hurrell przedstawił plany w ramach strategii 2030, aby skoncentrować się na nabiale o wartości dodanej, odchodząc od składników i bardziej w kierunku konsumentów i usług gastronomicznych.

Whineray powtórzył te komentarze w oświadczeniu, dodając, że decyzja o zamknięciu obiektu Brightwater była motywowana przewidywanymi wydatkami kapitałowymi i kosztami utrzymania.

„Nieustannie pracujemy nad tym, aby nasze aktywa w całym kraju były tak wydajne, jak to tylko możliwe, zmieniając asortyment produktów i przenosząc więcej mleka na produkty o wartości dodanej” – powiedział.

Fonterra

Fonterra ogłosiła opuszczenie Rosji w marcu 2022 roku

W czerwcowej aktualizacji strategii Hurrell zauważył, że Fonterra robi „dobre postępy” w swoich długoterminowych celach, powtarzając wcześniej ogłoszony plan zbycia działalności w Chile i Brazylii. Spółdzielnia ogłosiła również wyjście z Rosji w marcu – poprzez spółkę joint venture Unifood – po inwazji na Ukrainę.

W ostatnim roku finansowym firma zaksięgowała znormalizowany EBIT, który wzrósł o 8% do 952 mln NZD (594 mln USD). Zysk netto spadł o 60 mln NZD do 599 mln NZD, natomiast znormalizowany zysk netto wzrósł o 190 mln NZD do 588 mln NZD.

Czytaj też: Gigant Fonterra podjął zaskakującą decyzję dot. cen skupu mleka

just-food.com/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2022