O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Folie do sianokiszonek – jakie wybrać?

Folie do sianokiszonek

Sianokiszonka to pełnowartościowa pasza dla zwierząt. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, ale na jej jakość ma wpływ sposób przygotowania. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku wybór odpowiedniej folii. To właśnie folia powinna gwarantować prawidłowy przebieg procesu fermentacji, a zarazem chronić roślinność przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Podpowiadamy jak wybrać najbardziej wytrzymałą folię. 

Folie i worki zamiast silosów

Sianokiszonka to jedna z najczęściej stosowanych pasz w hodowli zwierząt. Nie bez przyczyny, zawiera dużo witamin i składników odżywczych, które pozwalają utrzymać stado w dobrej kondycji. Kiszenie odbywa się dzięki naturalnym procesom fermentacji, które jednak muszą przebiegać w odpowiednich warunkach. Dlatego rośliny powinny być składowane w specjalnych silosach. Budowa takiej konstrukcji wymaga sporych nakładów finansowych, więc o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych folii lub worków. To znacznie tańszy i mniej pracochłonny sposób tworzenia sianokiszonki. 

Folia do sianokiszonki hurtownia

Folię do sianokiszonki można dostać praktycznie w każdym sklepie rolniczym, ale nie warto dokonywać przypadkowego wyboru. Jeśli zakupimy słabej jakości folię, pasza może zawilgotnieć i zapleśnieć, a to oznacza stratę dużej ilości pieniędzy. Nie dość, że cała praca pójdzie na marne, to jeszcze trzeba będzie zakupić inną paszę dla zwierząt. Najlepiej zatem korzystać z oferty zaufanych sklepów rolniczych, które działają na rynku od wielu lat i podejmują współpracę nie z pośrednikami, ale bezpośrednio z producentami. Dzięki temu sprzedawcy wiedzą skąd pochodzi produkt i co oferują swoim klientom. Dobrym pomysłem są zakupy online. W Internecie mamy większą możliwość porównywania różnych towarów. W razie wątpliwości co do wyboru odpowiedniej folii, zawsze można skorzystać z infolinii. Coraz więcej sklepów zapewnia taką możliwość. Jedną z profesjonalnych stron, na której możesz dokonać zakupu folii kiszonkarskiej jest ta: https://lewmik.pl/kategoria/folie-sznurki-i-siatki.

Jak przygotować sianokiszonkę? 

Do przygotowania sianokiszonki trzeba przystąpić w odpowiednim czasie. Optymalnym terminem będzie druga połowa maja. Wówczas w roślinach znajdują się większe ilości białka, witamin oraz innych składników odżywczych. Trzeba uwzględnić także porę dnia. Ma to znaczenie ze względu na koncentrację cukrów w roślinie. Kumulacja następuje około południa. Trawę trzeba kosić na wysokości 5-8 cm od ziemi, jeśli zostanie ścięta zbyt blisko gruntu, proces regeneracji może zostać zakłócony. Po koszeniu trzeba rozpocząć przetrząsanie, co pozwoli osuszyć trawę. Trzeba osuszać ją aż do momentu uzyskania 40-60% suchego siana. Na końcu następuje proces formowania. Na tym etapie potrzebne będą odpowiednie akcesoria, czyli m.in. folia. 

folie do sianokiszonek

Jaka jest najlepsza folia do sianokiszonki?

Przy zakupie folii trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Istotna jest ilość warstw. Do wyboru są folie trójwarstwowe lub pięciowarstwowe. Folie wykonane z pięciu warstw są bardziej odporne na przedarcia i naciąg. Trzeba sprawdzić czy folia zawiera stabilizator UV zapewniający ochronę przez 12 miesięcy. Ważna jest również grubość folii, która powinna wynosić 25 mikronów. 

Ile kosztuje folia do owijania?

Cena folii do sianokiszonki zależy od jej wymiarów, liczby warstw i koloru. Za białą folię pięciowarstwową o wymiarach 500 mm zapłacimy ok. 370 zł, a za zieloną i żółtą – 350 zł. Zakup folii o wymiarach 750 mm to o kilkadziesiąt złotych większy wydatek. Na zakup rolki powinniśmy więc przeznaczyć od 350 zł do ok. 500 zł. 

Folia do sianokiszonki 500 ile bel?

Folie dostępne są w dwóch rozmiarach: o szerokości 500 mm i 750 mm. Obydwa warianty są wydajne, jednak za pomocą tej szerszej wersji sporządzimy kilka balotów więcej. Pierwszy starczy do przygotowania 25-27 balotów, a drugi – do 33-35 balotów. Szerokość folii wpływa więc na wydajność. 

Wybór folii ma olbrzymi wpływ na proces tworzenia sianokiszonki. Tylko najwyższej jakości folia zapewni optymalne warunki fermentacji, co pozwoli zachować cenne składniki odżywcze i zminimalizować straty w paszy. Podczas zakupów korzystaj więc z oferty zaufanych sklepów. 

swiatrolnika.info 2023