Talk icon

Informacje

19-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Fogiel: Środki z funduszu spójności i rolnictwa nie są zagrożone

Fogiel

Środki finansowe dla Polski z unijnego funduszu spójności i rolnictwa w żaden sposób nie są zagrożone – mówił w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Doniesienia medialne o zablokowaniu środków to była jednodniowa burza w szklance wody – wyjaśnił. Został on również zapytany o kwestię środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jak zaznaczył, niezależnie od tego co Komisja Europejska robi z KPO, inwestycje w nim zapisane i reformy tam zapisane są realizowane.

Fogiel: Nie ma zagrożeń dla środków dla Polski

Fogiel w środę w Radiu Plus został zapytany o poniedziałkowe informacje dziennika "Rzeczpospolita", że Komisja Europejska miała wstrzymać "praktycznie wszystkie fundusze dla Polski, dopóki nie naprawimy sądownictwa".

Polityk zapewniał, że środki finansowe z unijnego funduszu spójności i rolnictwa w żaden sposób nie są zagrożone.

"Te doniesienia medialne, dość powiedzieć, że to była jednodniowa burza w szklance wody, następnego dnia już nikt o tym nie mówił, bo zostało to w zasadzie bardzo jasno pokazane. Niestety jedna z gazet +podkręciła+ wypowiedź dość niskiego szczebla urzędnika KE, który – jak dobrze już dzisiaj wiemy, pracował przez lata z politykami polskiej opozycji" – powiedział Fogiel.

Polityk podkreślał, że nie ma zagrożeń dla środków dla Polski. 

"Polska wydaje pieniądze dobrze, a tylko takiemu krajowi w ramach tego mechanizmu można wstrzymać pieniądze, gdzie dochodzi do defraudacji, korupcji. Polska jest akurat w szpicy państw, które we właściwy sposób wydaje pieniądze" – mówił.

Fogiel

Polska otrzyma środki z KPO

W trakcie rozmowy Fogiel został też zapytany o kwestię środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jak zaznaczył, niezależnie od tego co Komisja Europejska robi z KPO, inwestycje w nim zapisane i reformy tam zapisane są realizowane.

"Są prefinansowane z funduszy PFR" – powiedział.

Dodał, że w późniejszym czasie Polska z tego tytułu wyśle rachunki do Brukseli. 

"A jeżeli nie otrzymamy tych pieniędzy, to będziemy ich dochodzić, być może również i w trybunale. To wszystko będzie kwestią decyzji" – mówił Fogiel.

Z opublikowanego w poniedziałek przez dziennik "Rzeczpospolita" artykułu wynika, że Bruksela miała wstrzymać "praktycznie wszystkie fundusze dla Polski, dopóki nie naprawimy sądownictwa" – w tym także środki budżetowe w ramach polityki spójności. "Polska może zacząć realizować projekty, bo cztery programy operacyjne zostały już przez KE zaakceptowane, ale nie może liczyć na to, że Komisja opłaci przysłane do Brukseli rachunki" – pisze "Rz".

Cytowany przez "Rz" Marc Lemaitre, dyrektor generalny ds. polityki regionalnej w KE, powiedział w ubiegłym tygodniu na spotkaniu w Brukseli, że "polskie władze same zadeklarowały, że nie wypełniły jednego z podstawowych warunków umożliwiających zwrot pieniędzy, związanego z kartą praw podstawowych". 

"To horyzontalny warunek, nie dotyczy poszczególnych sektorów, ale całości funduszy. I dopóki on nie będzie wypełniony przez Polskę, płatności nie będą zwracane przez KE. Te rachunki będą czekać" – powiedział Lemaitre.

Czytaj też: Morawiecki: Do 2023 r. wyrównamy poziom dopłat dla rolników od hektara

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023