O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

28-06-2022

Autor: Jacek Podgórski

Fit for 55 w Polsce nie przejdzie? Minister Moskwa: „W całości nieosiągalny”

fit for 55

Pakiet Fit for 55 budzi znaczne emocje w całej Europie. Jego zasadność oraz realną możliwość wprowadzenia jego założeń negują kolejne kraje. 

„Pakiet Fit for 55, którego celem jest ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. jest dla Polski w całości niemożliwy do osiągnięcia” – powiedziała w Luksemburgu polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podsumowując spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki.

„Fit for 55 niemożliwy do osiągnięcia dla Polski”

"Prace nad pakietem Fit for 55, który w całości jest dla nas bardzo wymagający, trudny, a wręcz niemożliwy do osiągnięcia, trwają. (...) Ostatnie miesiące to był ogromny wysiłek dla nas, żeby wytłumaczyć polski system ciepłownictwa, czyli ciepłownictwo systemowe, w którym mamy ponad 40 proc. społeczeństwa. To co jest na dzisiaj osiągnieciem i ważnym elementem do podtrzymania w kolejnych pracach, to zrozumienie dla naszego ciepłownictwa i jednocześnie wykluczenie ciepłownictwa z obowiązkowych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii" – oświadczyła Anna Moskwa.

Porozmawiają o handlu emisjami

Poinformowała też, że we wtorek podczas Rady w formacie ministrów ds. środowiska tematem dyskusji będzie unijny system uprawnień do handlu emisjami. "Jest to dyskusja niezwykle dla nas istotna i najważniejsza na dziś. Widzimy światło w tunelu, możliwość wprowadzenia mechanizmu kontroli ETS. Na dziś jest on praktycznie niemożliwy. (...) Istnieje minimalna szansa na reformę ETS. Będziemy też podnosić po raz kolejny wniosek o zawieszenie ETS, korzystając też z tej dyskusji" – zapowiedziała polska minister.

Polska przygotowana na międzynarodowe trudy

Relacjonowała, że w poniedziałek nie zabrakło rozmowy o tym, jak państwa zachowują się w sytuacji ograniczeń związanych z wojną na Ukrainie.

"Zaraportowaliśmy dzisiaj pełne magazyny w Polsce i z zadowoleniem przyjęliśmy regulacje o obowiązku magazynowania. W całej Unii został wreszcie wprowadzony obowiązek magazynowania do 80 proc. przed rozpoczęciem sezonu, który postulowaliśmy od lat. Oczywiście my ze spokojem patrzymy na tę regulację; możemy powiedzieć, że chcemy zwiększenia tych ambicji. Co jest ważne, te magazyny mają też obowiązek certyfikacji. Jest to istotne, żeby móc wykluczyć podmioty rosyjskie, ale jednocześnie daje ta regulacja możliwość uwłaszczenia tej infrastruktury, która jest infrastrukturą rosyjską. (...) My nie mamy żadnych magazynów, które byłyby własnością Federacji Rosyjskiej. Wszystkie magazyny polskie są w stu procentach w polskich rękach. Ale są państwa, które są w takim kłopocie i stąd mają puste magazyny. Ta regulacja umożliwi im przejęcie tych właśnie magazynów" – wyjaśniła Anna Moskwa.

fit for 55

Fit for 55, czyli katastrofa

Realizacja pakietu klimatycznego Fit for 55 oznaczałaby problemy nie tylko dla rolnictwa w całej Europie – pisze "Nasz Dziennik". Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Komisja Europejska mówi wprost, że chce zakończyć wszelką hodowlę zwierząt w UE. "Nasz Dziennik" zwraca uwagę, że "forsowany" przez Komisję Europejską pakiet zmian w prawie klimatycznym "Fit for 55" budzi wiele wątpliwości.

"Komisja chce, żeby rolnictwo stało się jednym z głównych filarów unijnej walki z tzw. ociepleniem klimatu i emisją gazów cieplarnianych. Zgadzamy się z twierdzeniem, że trzeba dbać o planetę. Tylko dlaczego Frans Timmermans nie przedstawi szczegółowej instrukcji, w jaki sposób rolnicy mieliby zrealizować stawiane przed nimi cele? Znając ostatnie działania KE względem rolników, można czuć się zaniepokojonym" – wskazuje przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj także: Fit for 55 oznacza problemy w całej Europie. Ardanowski: Europejskie rolnictwo będzie przypominać skansen

PAP/fot. pixabay


 

swiatrolnika.info 2023