O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

FBZPR: Ukraińskie zboże nie powinno trafiać na polski rynek

Ukraińskie zboże

Ukraińskie zboże powinno być kupowane bezpośrednio na Ukrainie z przeznaczeniem na eksport poza UE– FBZPR apeluje o stanowcze działania.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wystosowała pismo do Pekki Pesonena, Sekretarza Generalnego Copa– Cogeca. Zwraca się do niego o podjęcie działań w celu ograniczenia transportu zboża z Ukrainy do Polski. Zaznacza konieczność wywarcia nacisku na Komisję Europejską, aby szybko zajęła się ona ważną dla rolników sprawą.

Zboże powinno być eksportowane poza UE

FBZPR, podobnie jak Krajowa Rada Izb Rolniczych, uważa, że ukraińskie zboże nie może trafiać na europejski rynek. Proponuje zatem zakup zbóż bezpośrednio na Ukrainie po ustalonej cenie, która wynosić może około 90% przeciętnej ceny w krajach unijnych. Docelowo powinno ono zostać przetransportowane poza Unię Europejską, do krajów afrykańskich, które potrzebują go najbardziej. Obecnie nad Afryką ciąży widmo głodu, a ceny zbóż w Polsce są rozchwiane z powodu niekontrolowanego napływu towaru zza wschodniej granicy.

Marian Sikora, przewodniczący FBZPR, zaznacza, że obecnie napływ ukraińskiego zboża do kraju jest niekontrolowany. Mimo, że z założenia Polska ma być tylko stacją tranzytową, a zboże powinno trafiać dalej, w praktyce wygląda to inaczej.

,,Z informacji posiadanych przez FBZPR wynika, że do Polski wjeżdżają całe pociągi zboża, które nie mają właściciela. Ziarno wjeżdża też transportem kołowym i mimo tego, że zgodnie z dokumentami, powinno opuścić granicę Polski, tak się nie dzieje” – czytamy w piśmie.

Ukraińskie zboże przyczyną spadku cen na polskim rynku

FBZPR podkreśla, że ukraińskie zboże dotychczas przyczyniło się do spadku cen na polskim rynku o ponad 300 zł/t. Za przyczynę tego zjawiska podaje się skup pszenicy i kukurydzy zza wschodniej granicy przez prywatne firmy paszowe. W połączeniu ze wzrostem kosztów produkcji stanowi to bardzo niekorzystną sytuację dla polskich rolników. Istotne jest więc zapewnienie efektywnego eksportu zboża, by ustabilizować jego ceny w Polsce i uczynić produkcję rolną bardziej opłacalną.

Federacja zwraca uwagę na brak rzeczywistych działań ze strony Komisji Europejskiej. Do kraju jak dotąd nie trafiły obiecane środki transportu, agregaty przeładunkowe i silosy, które mogłyby znacząco usprawnić eksport zboża na rynki docelowe. Rolnicy skarżą się, że w Polsce zaczyna brakować miejsc do przechowywania.

,,Problematyczne jest także znalezienie powierzchni do przechowywania. Nie dość, że stawki tych usług poszybowały w górę, to jeszcze trudno znaleźć puste magazyny, bo zalega w nich ukraińskie zboże” – pisze Marian Sikora.

FBZPR wzywa Copa– Cogeca do podjęcia stanowczych i szybkich działań oraz wywarcia nacisku na Komisję Europejską.

Czytaj również:Zboże tematem spotkania ekspertów Copa–Cogeca w Brukseli

Fbzpr /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023