Talk icon

Informacje

01-08-2022

Autor: Karol Pepliński

FAO: Ukraińscy rolnicy stracili z powodu wojny już 6 miliardów dolarów

Ukraińscy rolnicy

Ukraińscy rolnicy cierpią w wyniku ataku Rosji. FAO ocenia, że szkody wyrządzone sektorowi rolnemu Ukrainy w wyniku wojny szacuje się na 4-6 miliardów dolarów.

Wołodymyr Zełenski ostrzegł na Twitterze, że w związku z rosyjską inwazją tegoroczne zbiory na Ukrainie są zagrożone i mogą być dwa razy mniejsze. Wcześniej premier Ukrainy Denys Szmyhal prognozował, że tegoroczne zbiory zboża i roślin oleistych wyniosą na Ukrainie 70 proc. ubiegłorocznych wskaźników. Z analizy Komisji Europejskiej wynika, że rosyjskie wojska celowo niszczą magazyny żywności na Ukrainie, co może skutkować pogłębieniem kryzysu żywnościowego na świecie.

Ukraińscy rolnicy ponoszą ogromne straty

Viktoria Mykhalchuk, przedstawicielka Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), wskazała na straty, jakie w wyniku działań wojennych ponieśli ukraińscy rolnicy.

„Wstępne szacunki na czerwiec określają szkody w sektorze rolnym spowodowane wojną na poziomie od 4 do 6 miliardów dolarów, w tym szkody w infrastrukturze, takiej jak sprzęt nawadniający, infrastruktura magazynowa, transportowa i przetwórcza, szklarnie, uprawy polowe, zwierzęta gospodarskie” – zauważa Mykhalchuk.

Dodała, że ​​w tym roku według szacunków FAO Ukraina spodziewa się zebrać do 51 mln ton zboża.

„Biorąc pod uwagę obszary bezpośrednio dotknięte wojną, fizycznie dostępnych jest tylko 61 milionów ton z łącznej ilości 75 milionów magazynów. 14% z nich zostało uszkodzonych lub zniszczonych, a 10% zostało umieszczonych na terytorium zajętym przez Rosję” – dodała Mykhalchuk.

Według przedstawicielki FAO, z dostępnych magazynów, 35% pozostaje wypełnionych 22 milionami ton zbóż i roślin oleistych oczekujących na eksport.

ukraińscy rolnicy

Czytaj też: Rosjanie niszczą ukraińskie wsie, by zająć cały obwód ługański

agroportal.ua/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022