Talk icon

Informacje

02-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

FAO: Inwazja na Ukrainę zaostrzyła problemy wyżywieniowe świata

FAO

Rosyjska inwazja na Ukrainę dotkliwie zaostrzyła problemy wyżywieniowe świata – brzmi jedna z konkluzji zakończonej konferencji regionalnej FAO.

W konferencji, która odbyła się w Quito, stolicy Ekwadoru udział wzięły 33 kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Jak stwierdzili uczestnicy, spowodowany rosyjską inwazją na Ukrainę gwałtowny wzrost cen żywności pogłębił już zjawisko niedożywienia i głodu wśród liczącej 650 milionów ludności tej części świata.

Ludzkość odczuwa dotkliwie wzrost cen żywności

Qu Dongyu, dyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podkreślił, że obrady toczyły się w "niezwykle trudnym momencie historii świata", gdy wskutek wojny w Ukrainie ludzkość odczuwa dotkliwie wzrost cen żywności, spowodowany także kryzysem klimatycznym z jego wpływem na deforestację i ubożenie ludności.

W Ameryce Łacińskiej – jak stwierdzało w dyskusji wielu uczestników obrad – szybko zwiększa się liczba rodzin, które nie mają pewności, czy nazajutrz "będą miały co włożyć do garnka".

Po 8-procentowym wzroście cen zbóż w ubiegłym roku, w tym roku podskoczyły one jeszcze bardziej wskutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę i – jak przewidują eksperci FAO – pójdą w górę o ponad 20 proc. Sprawi to, że w samej Ameryce Łacińskiej i na Karaibach znacznie wzrośnie liczba osób niedożywionych bądź narażonych na głód.

FAO

FAO: Wojna pogłębiła zjawisko niedożywienia i głodu

Spowodowany rosyjską inwazją na Ukrainę gwałtowny wzrost cen żywności – stwierdzali uczestnicy dyskusji -– już pogłębił zjawisko niedożywienia i głodu wśród liczącej 650 milionów ludności tej części świata. Dotyczy ono już obecnie ponad 40 proc. ludności regionu.

Regionalna konferencja FAO w Quito zakończyła się sformułowaniem długiej listy zaleceń, mających na celu podjęcie m.in. działań administracyjnych dla ochrony gospodarstw rolnych i przeciwdziałania zjawiskom spekulacyjnym w celu powtrzymania dalszego wzrostu cen produktów rolnych. Ma temu służyć m.in. poszukiwanie alternatywnych źródeł importu i zaopatrzenia celem złagodzenia braków na rynku spowodowanych wojną w Ukrainie.

Czytaj też: Raport World Food Programme: Głód jest problemem całego świata

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023