O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

FAO alarmuje: Koszty importu żywności cały czas rosną

FAO

Eksperci wyjaśniają, że głównym powodem rekordowego wzrostu wydatków na import jest wzrost kosztów zakupu nawozów i paliwa przez rolników. 

Nasze prognozy wskazują, że rynki żywności będą napięte – powiedział ekonomista Upali Galketi Aratchilage.  Trend ten jest napędzany przez gwałtowny wzrost cen surowców, obawy o pogodę i zwiększoną niepewność rynkową w związku z wojną na Ukrainie. Nie ma wątpliwości, że wszystko to doprowadzi do rekordowych wydatków na import żywności – donosi Centrum Informacyjne ONZ.

FAO ostrzega przed rosnącymi kosztami importu

W nowym raporcie eksperci FAO wskazują, że ogólny wzrost światowych wydatków na import żywności w tym roku będzie w największym stopniu napędzany przez wyższe ceny tłuszczów zwierzęcych, olejów roślinnych i zbóż.

Organizacja szacuje, że najbardziej wrażliwe i najsłabiej rozwinięte kraje będą musiały w tym roku obniżyć wydatki na import żywności o co najmniej pięć procent. Ograniczenie zakupów dotknie zbóż, nasion oleistych i mięsa. Jako pierwsza ucierpi Afryka Subsaharyjska.

„Widzimy niezwykle niepokojące oznaki pogorszenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego” – twierdzą eksperci FAO w swoim raporcie. Aby zapobiec jeszcze większym niedoborom żywności w krajach o niskich dochodach, agencja ONZ zaleca stworzenie globalnego mechanizmu wspierania bilansu płatniczego słabszych krajów.

FAO

Światowa produkcja zbóż spadnie w tym roku

Dane FAO wskazują, że po raz pierwszy od czterech lat światowa produkcja zbóż w 2022 r. zamiast rosnąć, spadnie. Nie wpłynie to jednak na wielkość spożycia przez ludzi zbóż – redukcja dotknie grubych ziaren i ryżu, które są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt.

Oczekuje się, że światowe zapasy pszenicy wzrosną „nieznacznie” w 2022 r., napędzane oczekiwanym wzrostem zapasów zboża w Chinach, Rosji i na Ukrainie.

Światowe plony kukurydzy i popyt osiągnęły nowy rekord dzięki zwiększonej produkcji etanolu w Brazylii i Stanach Zjednoczonych oraz produkcji skrobi w Chinach.

Pozostałe wskaźniki raportu FAO

Według prognoz FAO, światowa konsumpcja olejów roślinnych przekroczy produkcję, pomimo oczekiwanego wyrównania popytu.

W Argentynie, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych produkcja mięsa zmniejszy się w tym roku. Jednocześnie światowy eksport mięsa ma wzrosnąć o 1,4 proc., napędzany 8-procentowym wzrostem produkcji wieprzowiny w Chinach.

Światowa produkcja mleka w 2022 r. będzie rosła wolniej niż w poprzednich latach ze względu na malejące pogłowie krów mlecznych i malejące zyski w wielu głównych regionach produkcyjnych.

Światowa produkcja cukru wzrośnie po trzyletnim spadku, głównie dzięki dodatniej dynamice w Indiach, Tajlandii i UE.

Połowy komercyjne, według prognoz FAO, wzrosną jedynie o 0,2 proc. Całkowite dochody z eksportu z rybołówstwa i akwakultury wzrosną o 2,8 procent, podczas gdy wielkość produkcji zmniejszy się o 1,9 punktu procentowego. 

Czytaj też: Ceny żywności na świecie zanotowały mocny spadek w lipcu

meatinfo.ru/fot.Pixnio

swiatrolnika.info 2023