Talk icon

Informacje

13-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Zaskakująca fala upałów w Hiszpanii. Temperatury sięgają 43 st. C

Fala upałów

W Hiszpanii nie odpuszcza fala upałów niespotykana o tej porze roku, przed początkiem kalendarzowego lata. Termometry wskazują nawet 43 st. C.

Pomarańczowe alerty pogodowe obowiązują w poniedziałek zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju, gdzie termometry mają pokazać nawet 43 st. C. Według krajowej agencji meteorologicznej AEMET to najgorętsza wiosna od co najmniej 20 lat.

Fala upałów w Hiszpanii 

Jak wskazują eksperci, temperatury są obecnie wyższe o 5-10 stopni od średnich dla pierwszej połowy czerwca.

31 prowincji z 11 regionów autonomicznych zostało objętych w poniedziałek żółtym lub pomarańczowym alertem ostrzegającym odpowiednio przed „zagrożeniem” i „dużym zagrożeniem” w związku z upałami. Najwyższe temperatury spodziewane są w Andaluzji, na południu kraju, w prowincjach Kadyks, Kordoba, Granada, Jaen i Sewilla. „Duże zagrożenie” występuje również w Estremadurze, Aragonii, Kastylii i Leon, Kastylii La Manchy, Katalonii, Nawarze i Murcji. W Madrycie temperatura powietrza ma wynieść 39-41 st. C.

Za obecną falę upałów odpowiedzialna jest masa gorącego powietrza, która napłynęła nad Hiszpanię znad Afryki Północnej. Synoptycy przewidują, że upały potrwają co najmniej do czwartku. 

Fala upałów

Czytaj też: Rząd Hiszpanii: Gastronomia zapłaci karę za wyrzucanie żywności

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023