O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Fala upałów w Hiszpanii nie odpuszcza. Dzieci mdleją w szkołach

Fala upałów

Fala upałów atakuje Hiszpanię. Na tak wysokie temperatury nie jest przygotowana większość szkół, a uczniowie borykają się z problemami. 

Hiszpańskie media donoszą, że dzieci mdleją, a pielęgniarki szkolne (w ośrodkach, które je posiadają), od kilku dni mają do czynienia z udarami cieplnymi u nieletnich, bólami i zawrotami głowy, krwawiącymi nosami. 

Fala upałów zalewa Hiszpanię 

Na trwającą od końca zeszłego tygodnia rekordową falę upałów w Hiszpanii nie jest przygotowana większość szkół. W salach lekcyjnych temperatury przekraczają 30 st. już w pierwszych godzinach rannych i rosną w ciągu dnia. Dzieci mdleją – informuje dziennik "ABC".

"Nie wiem, ilu dzieciom udzieliłam dzisiaj pomocy, straciłam rachubę; to prawdziwy horror (...) dzieciom leci krew z nosa, nie pomaga przykładany lód, musimy wysyłać je do szpitala (...) dwója dzieci zemdlała na dziedzińcu szkolnym" – powiedziała Montserrat, pielęgniarka w madryckiej szkole publicznej w rozmowie z "ABC".

Pielęgniarki szkolne (w ośrodkach, które je posiadają), od kilku dni mają do czynienia z udarami cieplnymi u nieletnich, bólami i zawrotami głowy, krwawiącymi nosami, omdlewaniem. "To niebezpieczne, dzieci mogą potrzebować przewiezienia na intensywną terapię" – zaznaczyła Montserrat.

Rodzice i personel szkolny skarżą się, że szkoły nie są przygotowane na tak ekstremalne upały – tylko 2 proc. szkół w Hiszpanii ma klimatyzację. Na szkolnych dziedzińcach prawie nie ma cienia, nie ma drzew, markiz ani parasoli. Bywa, że pielęgniarki dzwonią po karetki pogotowia albo po rodziców, aby odebrali dziecko.

Fala upałów

Upały do końca tygodnia 

Dodatkowo w szkołach często otwiera się okna i podnosi rolety, podczas gdy należy czynić odwrotnie, aby zablokować napływ gorącego powietrza z zewnątrz. Tymczasem wciąż obowiązuje procedura antycovidowa, zalecająca wentylację naturalną, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

Władze niektórych regionów autonomicznych – Estremadury, Murcji i Andaluzji zezwoliły na zakończenie lekcji dużo wcześniej, już o godz. 12. Dzieci przynoszą do szkoły butelki z wodą i przenośne małe wentylatory, ale te nie pomagają wiele.

Zgodnie z aktualnymi prognozami, fale upałów niespotykane o tej porze roku potrwają do soboty lub niedzieli.

Czytaj też: Krowy padają jak muchy. Upał zabił tysiące sztuk bydła

PAP/fot. pixabay
 

swiatrolnika.info 2023