O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-08-2023

Autor: Świat Rolnika

Europejski rynek ziemniaków charakteryzuje się obecnie niskimi plonami i wysokimi cenami

rynek ziemniaków

Europejski rynek ziemniaków zmaga się obecnie z niskimi plonami spowodowanymi chłodną wiosną i suchym latem. 

Dodatkowo w wielu krajach notowane są wysokie ceny ziemniaków, które jednak nie potrafią pokryć kosztów produkcji. Jest to konsekwencja między innymi utrzymujących się od wielu miesięcy wysokich cen nawozów.

Europejski rynek ziemniaków znajduje się w kryzysie?

Według prognoz w Holandii plony będą niższe ze względu na długie okresy suszy, a zbiory ziemniaków będą najniższe od wielu lat.

W Belgii, która również borykała się z trudnymi warunkami wiosną i falą upałów latem, istnieje nadzieja, że ​​ziemniaki urosną przed październikiem. Nie oczekuje się jednak maksymalnej wydajności.

Na północy Niemiec utrzymują się bardzo wysokie ceny ziemniaków i zwiększony popyt na bulwy o dużych rozmiarach.

Natomiast francuski rynek ziemniaków w dalszym ciągu odczuwa skutki niedoboru produkcji w 2022 r. Pomimo tego, że we Francji wszystkie obszary są obecnie użytkowane, to popyt nadal przewyższa podaż, a ceny nie spadają. Tego lata rynek francuski przeżywa bezprecedensową sytuację, kiedy hiszpańskie ziemniaki są importowane w celu zaspokojenia potrzeb sektora przetwórstwa, który rozwinął się w ostatnich latach.

Jak wygląda sytuacja w innych krajach?

Nowy sezon na ziemniaki rozpoczął się kilka tygodni temu w Wielkiej Brytanii, a nowe zbiory wyglądają dobrze.

„Wczesne ziemniaki ucierpiały z powodu suszy na początku roku, ale teraz mamy deszcze i późne ziemniaki będą lepszej jakości. Plony są obecnie bardzo zmienne, a dzieli nas zaledwie kilka tygodni od zbiorów. Na części upraw sytuacja wygląda dobrze, lecz na pozostałych odnotowywane są różne problemy” – powiedział jeden z brytyjskich hodowców.

We Włoszech doskonała jakość i niskie plony prowadzą do wysokich cen. Produkcja ziemniaków w Emilii-Romanii, jednym z głównych regionów uprawy Włoch, spadła o 25–30%. Doprowadziło to do znacznego wzrostu cen w obliczu stałego popytu. Rolnicy sprzedają ziemniaki po cenie 0,50 euro/kg, cena sprzedaży z hurtowni wynosi 1,15 euro/kg.

Również hiszpański rynek ziemniaków. Zmniejszone plony z powodu suszy i pogody spowodowały wzrost cen do 0,70 euro/kg.

Zobacz także: Ceny ziemniaków lekko w górę! Nowacki: Wpływ na to ma panująca susza

swiatrolnika.info 2023