O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Erdogan obiecuje: Wzmocnimy eksport zboża i nawozów z Rosji

eksport zboża

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że chce wzmocnić eksport zboża i nawozów z Rosji przez Turcję do mniej rozwiniętych krajów.

Prezydent rozmawiał na ten temat w Astanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Dodał, że Ankara może współpracować z Moskwą w "wyznaczaniu krajów", do których miałyby być kierowane dostawy z Rosji.

Turcja wzmocni eksport zboża z Rosji

,,Jesteśmy zdeterminowani, by wzmocnić i kontynuować eksport zboża w ramach porozumienia ze Stambułu oraz transfer rosyjskiego zboża i nawozów przez Turcję do mniej rozwiniętych państw" – powiedział Erdogan przed spotkaniem z Putinem.

Dodał, że Ankara może współpracować z Moskwą w "wyznaczaniu krajów", do których miałyby być kierowane dostawy z Rosji.

,,To ważne, byśmy skupili się raczej na biednych niż rozwiniętych krajach" – dodał turecki prezydent.

22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ zawarli umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów. Dodatkowo ONZ i Rosja podpisały również memorandum zobowiązujące ONZ do ułatwienia niezakłóconego dostępu rosyjskich nawozów, zbóż i innych produktów na światowe rynki.

Spotkanie Erdogana z Putinem odbyło się na marginesie odbywającego się w stolicy Kazachstanu szczytu Konferencji na rzecz Interakcji i Środków Budowy Zaufania w Azji.

,,Każdy z nas odczuwa wpływ kryzysu na Ukrainie na region i cały świat (...) pomimo trudności, naszym priorytetem pozostaje jak najszybsze zakończenie rozlewu krwi" - mówił podczas posiedzenia tego gremium Erdogan. W czasie spotkania prezydenta Rosji z prezydentem Turcji nie dyskutowano o rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie – podała agencja Reutera, powołując się na komunikat służb prasowych Kremla.

Putin zaproponował również Erdoganowi utworzenie "hubu gazowego" w Turcji i zaznaczył, że szlak przez ten kraj jest "najbardziej niezawodną drogą" transportu surowca z Rosji do Unii Europejskiej - relacjonuje Reuters. Zaznacza, że podczas otwartej dla mediów części spotkania Erdogan nie odpowiedział na te uwagi Putina.

eksport zboża

Czytaj też: Ukraiński eksport zboża spadł o ponad połowę od początku roku

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023