Talk icon

Informacje

26-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Energa Wytwarzanie współpracuje z Famur, by zapewnić ciągłość pracy OZE

energa

Energa Wytwarzanie nawiązała współpracę z Famur w zakresie remontów i konserwacji urządzeń niezbędnych do ciągłej pracy źródeł odnawialnych. 

W ten sposób spółka zależna Energi z Grupy Orlen reaguje na niestabilne łańcuchy dostaw, m.in. na rynku części do turbin wiatrowych – podała Energa. Informując w poniedziałek o współpracy Energa Wytwarzanie z Famur, Energa wyjaśniła, iż „pierwsze działania realizowane w ramach współpracy obu spółek dotyczyły części turbin farmy wiatrowej Karścino”.

Energa Wytwarzanie odpowiada na wyzwania

„Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, dostosowuje się do obecnych wyzwań z niestabilnymi łańcuchami dostaw, m.in. na rynku części zamiennych do turbin wiatrowych. Nawiązała współpracę z Famur w zakresie remontów i konserwacji urządzeń niezbędnych do ciągłej i wydajnej pracy źródeł odnawialnych” – przekazano w komunikacie.

Jak wspomniała Energa, w przypadku farmy wiatrowej Karścino podjęte działania obejmowały m.in. pomiary i analizy parametrów przekładni w pracujących turbinach - przy czym wykorzystano takie metody, jak diagnostyka wibro-akustyczna – wraz z określeniem zaleceń dla dalszej eksploatacji, a ponadto, w wymagających tego pojedynczych przypadkach, przeprowadzono naprawę przekładni, które w normalnych warunkach kwalifikowane byłyby do likwidacji.

Ciągłość działania turbin wiatrowych

Jednocześnie Famur, jak zaznaczono w informacji, produkuje na rzecz Energi Wytwarzania m.in. części zastępcze pozwalające zadbać o utrzymanie ciągłości pracy turbin wiatrowych farmy Karścino.

„Zarówno już zrealizowane, jak i wciąż prowadzone działania służą utrzymaniu ciągłości produkcji z turbin farmy Karścino w warunkach ograniczonego dostępu części zamiennych na rynku zewnętrznym i długiego oczekiwania na dostawy” – podkreśliła Energa. Zwróciła zarazem uwagę, iż „jest to szczególnie istotne w przypadku starszych farm wiatrowych, na których pracują urządzenia z coraz bardziej ograniczonym dostępem do elementów niezbędnych podczas napraw”.

energa

Ważna współpraca

Energa zaznaczyła, że obie spółki – Energa Wytwarzanie i Famur – „analizują też potencjał do dalszej współpracy na pozostałych aktywach OZE należących do Energi Wytwarzania, zarówno w zakresie oceny stanu technicznego, jak też w zakresie remontów i konserwacji”. „Kontynuacja współpracy zapewni Enerdze Wytwarzanie dostęp zarówno do doświadczenia i potencjału technicznego wypracowanych przez lata w Famurze, jak też do stabilnych dostaw alternatywnych urządzeń i części zastępczych tam, gdzie niemożliwe będzie odtworzenie używanych elementów” – oceniono w komunikacie.

Jak przypomniała Energa, od maja 2021 r. „Famur realizuje strategię dywersyfikacji działalności biznesowej, której celem jest przekształcenie firmy w holding inwestujący w zieloną transformację i osiągnięcie do 2024 r. ok. 70 proc. przychodów ze źródeł niezwiązanych z węglem energetycznym”. „Aktualnie w Grupie Famur skupione są projekty o łącznej mocy ok. 1,9 GW, w tym w trakcie budowy znajduje się 134 MW, a w przygotowaniu do realizacji kolejne 200 MW” – podała Energa.

Farma wiatrowa Karścino, zlokalizowana w powiecie białogardzkim w okolicy miejscowości Karlino (Zachodniopomorskie), została uruchomiona w 2009 r. i zajmuje obszar 11 km kw. Jej budowa trwała dwa lata i prowadzona była w trzech etapach. W efekcie uruchomiono 60 turbin o mocy znamionowej 1,5 MW każda.

Czytaj także: Energa dostała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023