Talk icon

Informacje

14-05-2022

Autor: Michał Rybka

Elvio – program do zarządzania produkcją i grupami producentów rolnych

elvio

Elvio jest jednym z systemów informatycznych, który swoim działaniem ułatwia pracę oraz prowadzenie hodowli rolnikom. Zobacz, na czym polega jego działanie.

Na początku warto podkreślić, że program został stworzony i jest rozwijany przez zespół doradców Agraves w oparciu o kilkunastoletnią współpracę z rolnikami i firmami sektora rolno-spożywczego. System jest również polskim dziełem, stworzonym od podstaw w naszym kraju.

Moduły poświęcone trzodzie oraz bydłu

System jest podzielony na 4 moduły, w których skład wchodzą: trzoda chlewna, bydło, produkcja roślinna oraz żywienie. 

Pierwszym z nich jest moduł poświęcony trzodzie chlewnej. I na wstępie trzeba zaznaczyć jego intuicyjność, czyli raz wprowadzone dane wykorzystywane są wielokrotnie wykorzystywane bez potrzeby ich ponownego wpisywania. Kolejnym mocnym punktem systemu jest jego zawsze aktualna kontrola weterynaryjna informująca o ilości zwierząt w każdej grupie technologicznej. System dostarcza niezbędnych informacji o bioasekuracji oraz budynkach inwentarskich.

Kolejnym modułem jest ten poświęcony bydłu. Moduł ten oprócz także obecnej intuicyjności dostarcza hodowcy informacji m.in. na temat nr kolczyka, wieku, płci, ID matki, nr paszportu czy. Posiada również Księgę Rejestracji Bydła, którą prowadzi w sposób automatyczny i potrafi wygenerować jej historię, sięgając najdalej 2004 roku. Moduł oferuje również automatyzację w handlu bydłem, czyli sprzedaży bydła pomiędzy użytkownikami, a w sposób automatyczny tworzy odpowiednie zdarzenie u obu stron transakcji.

elvio

Elvio troszczy się również o produkcję roślinną oraz żywienie

Elvio to także moduł poświęcony produkcji roślinnej. Dzięki niemu rolnicy zyskają pełną kontrolę nad wykazem działek ewidencyjnych oraz rolnych wraz z ich aktualnymi zasiewami. W module rolnicy znajdą również dane dotyczące powierzchni gruntów rolnych z podziałem na poszczególne uprawy oraz automatyczne karty pól, czyli przejrzystą ewidencję prac w czasie rzeczywistym.

Ostatnim modułem jest moduł poświęcony karmieniu zwierząt. Rolnicy znajdą w nim tryb współpracy, dzięki któremu można osiągnąć efektywną współpracę z wybranym doradcą żywieniowym. Ponadto system gwarantuje komunikację (z pomocą aplikacji) z oprzyrządowaniem wozów paszowych i mieszalników pasz. Zapewnia też dokładne zadawanie składników pasz, zgodnie z przygotowanymi przez specjalistę z zakresu żywienia zaleceniami. Ten inteligentny system ma również wbudowaną funkcję ostrzegawczą. Dzięki niej system nieustannie monitoruje stany magazynów z paszami w danym gospodarstwie i alarmuje, kiedy za chwilę ma zabraknąć jednego ze składników.

Korzystać z systemu Elvio można zarówno na urządzeniach stacjonarnych (komputery, laptopy), jak i w wersji mobilnej na telefonie.

Zobacz też: Sztuczna inteligencja w rolnictwie. Szkolenia dla szkół rolniczych

źródła:cdr.gov.pl/fot.pexels,pixabay

swiatrolnika.info 2022