O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ekstremalna susza we Włoszech. Werona racjonuje wodę pitną

susza

Susza daje się we znaki szczególnie w Weronie. Miasto ograniczyło zużycie wody pitnej pod karą grzywny do 500 euro.

Werona jest jak dotąd największym miastem we Włoszech, które z powodu trwającej suszy ograniczyło zużycie wody pitnej. Do 31 sierpnia obowiązuje zakaz używania wody pitnej w ciągu dnia do podlewania ogrodów i obiektów sportowych. Tym, którzy zlekceważą określone zakazy, grozi grzywna w wysokości do 500 euro.

Ekstremalna susza we Włoszech

Podobnie jak inne kraje europejskie, Włochy w ostatnich tygodniach cierpią z powodu niezwykle silnej fali upałów, przy jednoczesnym braku deszczu. Susza w tym kraju daje się we znaki. Ważna dla rolnictwa Dolina Padu w północnych Włoszech doświadcza najgorszej od 70 lat suszy. Według największego w kraju stowarzyszenia rolników Coldiretti susza zagraża ponad 30 procentom produkcji rolnej kraju i połowie hodowli zwierząt w Dolinie Padu. Produkowana jest tam między innymi szynka parmeńska.

Poziom wody w jeziorze Maggiore i jeziorze Garda jest znacznie niższy niż zwykle o tej porze roku. Tybr, który przepływa przez Rzym, również ma obniżony stan wody.

Susza przyczyniła się do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych. Elektrownie wodne znajdują się głównie w górach na północy kraju. W normalnych warunkach dostarczają one prawie jedną piątą energii elektrycznej potrzebnej we Włoszech.

susza Włochy

Ograniczenie zużycie wody pitnej

W związku z sytuacją meteorologiczną i wynikającymi z niej konsekwencjami dla zaopatrzenia w wodę burmistrz miasta podpisał zarządzenie "ograniczające zużycie wody pitnej do celów prywatnych"  poinformowano w sobotę na stronie internetowej miasta liczącego 250 tys. mieszkańców.

W związku z tym do 31 sierpnia obowiązuje zakaz używania wody pitnej w ciągu dnia do podlewania ogrodów i obiektów sportowych, a także do mycia samochodów i napełniania basenów.

Podobne środki zostały już wprowadzone w innych miastach we Włoszech; z czego Werona jest największym miastem, które musiało zdecydować się na tak drastyczne rozwiązania.

Sprawdź też: Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023