Talk icon

Informacje

21-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Eksport zboża z ukraińskich portów maleje. Winne rosyjskie kontrole

Eksport zboża

Eksport zboża z ukraińskich portów na Morzu Czarnym spadł z 3,7 mln ton w grudniu do 3 mln ton w styczniu. 

Jak poinformowała w niedzielę stacja ABC News, powodem są opóźnienia ze strony Rosji w inspekcji statków eksportujących zboża. Inspekcje statków eksportujących zboża z ukraińskich portów są organizowane przez Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule, powołane na mocy porozumienia w sprawie odblokowania eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie. 

Eksport zboża pod rosyjską kontrolą 

Zespoły kontrolne z Rosji, Ukrainy, ONZ i Turcji upewniają się, że statki przewożą tylko produkty rolne. O ile w październiku dziennie odbywało się ponad dziesięć inspekcji to w styczniu było ich zaledwie ponad pięć. W efekcie w kolejce czeka już 152 statków, a eksport zboża maleje.

,,Jeżeli inspekcje nadal będą tak powolne, będziemy mieć problem. Za miesiąc lub dwa okaże się, że przez opóźnienia kilka milionów ton żywności nie dotrze do odbiorców" – powiedział dziennikarzom ABC William Osnato, z firmy Gro Intelligence zajmującej się analizami dotyczącymi rolnictwa.

Ukraina i amerykańscy analitycy obwiniają o opóźnienia Rosję. Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, uważa że Moskwa opóźnia inspekcje, by następnie "wykorzystywać możliwości nieprzerwanej żeglugi handlowej z rosyjskich portów". Także analitycy z Gro Intelligence uważają, że Rosja może starać się wypchnąć Ukrainę z rynku. W styczniu 2023 rosyjski eksport pszenicy był dwukrotnie większy, niż w styczniu 2022 roku. 

Zobacz też: Ukraińskie zboże zalało rynek przez zaniedbania polskiego rządu

Eksport zboża

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023