O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Eksport wieprzowiny z Danii rośnie, mimo licznych problemów unijnego rynku

Eksport wieprzowiny

Brexit doprowadził do ostrego ograniczenia dostaw duńskiej wieprzowiny do Wielkiej Brytanii. Chiny natomiast kupują znacznie więcej wieprzowiny z Danii niż wcześniej. Najważniejszym klientem dla Duńczyków pozostają Niemcy. Wzrost pogłowia trzody chlewnej oraz spadek eksportu żywca spowodował w tym roku wzrost produkcji wieprzowiny. Hodowcy słusznie zauważyli, że największą szansą dla ich biznesu jest postawienie na eksport wieprzowiny. Uwidacznia się to we wskaźnikach ekonomicznych.

Eksport wieprzowiny z Danii rośnie

Landbrug & Fødevarer twierdzi, że eksport wieprzowiny, w tym produktów ubocznych i żywych zwierząt, wzrósł o 11,2% rok do roku i osiągnął wolumen do 550 440 ton w I kwartale 2021 roku.. Eksport samego mięsa wzrósł o 17% do około 447 000 ton.asf nowe ogniska 34

Znaczący wzrost eksportu wieprzowiny wynikał głównie z dobrych relacji biznesowych duńskich hodowców z krajami trzecimi. W ich przypadku wolumen dostaw wzrósł o 51 500 ton, czyli 21,5% (do poziomu 291 450 ton) w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku. Dania sprzedała w badanym okresie o 86,5% więcej wieprzowiny na rynki pozaunijne niż na rynku krajowym.

Czytaj także: Stres cieplny – wentylacja nosa zapewnia świeże powietrze lochom

Eksport wieprzowiny – gdzie trafia duńska wieprzowina?

Zdecydowanie największym nabywcą duńskiej wieprzowiny z grona krajów trzecich była Chińska Republika Ludowa. W przypadku tego kraju eksport wieprzowiny wzrósł o 20 procent, osiągając wolumen około 169 tys. ton. Drugim największym odbiorcą jest tu Wielka Brytania. Brexit doprowadził jednak do niemal 19-procentwego spadku duńskiej wieprzowiny do UK. Znaczny wzrost Duńczycy odnotowali w Korei Południowej. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedzającego, eksport wieprzowiny do tego kraju wzrósł o 267 procent. Potroił się także eksport na Filipiny.

Najważniejszym unijnym odbiorcą duńskiej wieprzowiny pozostają Niemcy. Dzieje się tak nawet mimo spadku eksportu do tego kraju o 11,5 procent i wynosi dziś 101 550 ton. Aż 46 procent tego wolumenu stanowi żywiec. O 2 procent zwiększył się eksport do Polski, a o aż ponad 30 procent do Włoch.

swiatrolnika.info 2023