Talk icon

Informacje

14-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Eksport pszenicy z Unii Europejskiej niższy niż oczekiwano

Eksport pszenicy

Francuska firma analityczna przedstawiła najnowsze analizy. Wynika z nich, że eksport pszenicy z Unii Europejskiej na ten sezon zmniejszy się o 2 mln ton.

Strategy Grains zakłada teraz, że w sezonie 2021–2022 27 europejskich państw członkowskich wyeksportuje łącznie około 28 mln ton pszenicy. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy agencja analityczna stale obniżała prognozę eksportu pszenicy. W maju spodziewano się 29,9 mln ton, a miesiąc wcześniej 31,4 mln ton.

Najnowsze dane francuskiego giganta

Według Strategy Grains przyczyną obniżenia prognozy eksportu jest spadek globalnego popytu na skutek rosnących cen pszenicy oraz wojny na Ukrainie. Wzrasta również konkurencja na rynku eksportowym zbóż z Ameryki Północnej i Rosji. Z tego powodu szacuje się, że wielkość eksportu do UE również w przyszłym roku będzie nieco niższa. Francuscy analitycy zakładają teraz eksport pszenicy wyniesie 30,3 mln ton, w porównaniu z 30,8 mln ton w zeszłym miesiącu.

Strategia Grains jest teraz również nieco mniej pozytywnie nastawiona do zbiorów pszenicy niż miesiąc temu. Dla UE spodziewane zbiory na lata 2022–2023 wynoszą teraz 124,4 mln ton. To o 1,8 mln ton mniej niż prognozowano w maju, głównie z powodu suszy na początku sezonu wegetacyjnego. Oczekiwana produkcja dla UE jest mniej więcej taka sama jak średnia z pięciu lat, ale o 6 mln ton niższa niż w zeszłym roku.

Eksport pszenicy

Eksport pszenicy zakazany w Indiach

Rząd w Indiach podjął nieoczekiwaną decyzję i nie będzie zaopatrywał poszczególnych państw w żywność. Został też wstrzymany eksport pszenicy.

Rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę. Przed wybuchem wojny na Ukrainie pszenica i jęczmień z Ukrainy i Rosji stanowiły jedną trzecią światowego eksportu tych zbóż. Rosjanie blokują jednak ukraińskie porty morskie, zniszczyli wiele ukraińskich gospodarstw i w wielu miejscach zaminowali pola, co zatrzymało sprzedaż ukraińskiej pszenicy za granicę.

Indyjskie zbiory ucierpiały w tym roku z powodu rekordowej fali upałów. Ponadto w czasie pandemii Covid-19 część krajowych zapasów pszenicy przekazano około 800 milionom zagrożonych głodem obywateli.

Jednak teraz Indie przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom – podaje w sobotę AP, powołując się na oświadczenie władz.

Czytaj również: Unijny eksport pszenicy nie odnotował ożywienia w maju

Nieuweoogst/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023