O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Eksport jaj z Ukrainy zanika. Sprzedaż spadła o 42 proc.

Eksport jaj

Z powodu agresji Rosji na Ukrainę wiele gałęzi gospodarki zaatakowanego państwa przechodzi kryzys. Eksport jaj wyniósł 228 mln sztuk.

W okresie od stycznia do czerwca 2022 r. sprzedaż jaj stołowych na Ukrainie spadła o 42 proc. W porównaniu z pierwszą połową 2021 r. wielkość eksportu sięgnęła 228 mln jaj. Wojna na Ukrainie ograniczyła dostawy na rynki zagraniczne, zwłaszcza do krajów poza obszarem celnym Unii Europejskiej.

Co dalej z przemysłem drobiarskim?

Poważnym problemem była blokada głównych portów i częściowe zniszczenie infrastruktury produkcyjnej. Głównymi odbiorcami jaj w tegorocznym okresie analizy są Unia Europejska, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael. Jednocześnie należy zauważyć, że rok 2021 nie był udany dla eksportu jaj z Ukrainy. W 2021 r. eksport jaj i produktów jajecznych zmniejszył się o 51,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. (O wartości od 59,86 mln USD do 55,75 mln USD).

Jak informowaliśmy w odniesieniu do Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywnościowej, aktywa w przemyśle hodowlanym Ukrainy od początku inwazji militarnej na Rosję do połowy maja zmniejszyły się o 10-15%, głównie z powodu czasowej okupacji części Ukraińskie zakłady produkcyjne przez kraj agresora.

Według Ludmiły Denisowej, upoważnionej wówczas przez Radę Najwyższą ds. praw człowieka, w kwietniu w czarnobajowskiej fabryce drobiu gospodarstwa rolnego Ukrlandfarming w pobliżu okupowanej wsi Czarnobajewka, obwód chersoński.

Rosyjscy okupanci odcięli prąd i splądrowali fermę drobiu, która jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Europie zakładów produkcji jaj kurzych, i zabrali pracownikom prawie cały sprzęt i mienie osobiste.

Eksport jaj i ceny uzależnione od wirusa

Według Komisji Europejskiej ceny jaj wzrosły o około 22 proc. w Europie i 44 proc. w USA (wg USDA) w porównaniu z ubiegłym rokiem.

18 milionów ton – tyle ważą jaja kurze produkowane rocznie na całym świecie. Jedne z głównych dawców białka są produkowane w ilościach wystarczających do zaspokojenia zapotrzebowania wszystkich mieszkańców planety, a co ważne są dostępne w stosunkowo niskiej cenie w porównaniu do mięsa. Jednak ich średni koszt ostatnio rośnie, zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej, gdzie koszty produkcji gwałtownie wzrosły, a od października 2021 r. miliony kur niosek zostały zarażone ptasią grypą.

Do wzrostu ceny jaj bezpośrednio przyczyniły się zwiększone koszty w całym łańcuchu dostaw oraz obecny spadek dostępności pasz i zbóż. Jednak według Bena Dellaerta z Międzynarodowej Komisji ds. Jaj (IEC), ptasia grypa również odegrała niezaprzeczalną rolę w tym zjawisku w tych regionach.

Ptasia grypa to poważna choroba wirusowa, która dotyka przede wszystkim drób i dzikie ptactwo, często powodując śmierć i niszczące konsekwencje wpływające na eksport jaj. Od października 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH, dawniej Międzynarodowe Biuro Zdrowia Zwierząt (OIE)) otrzymała ponad 21 milionów przypadków zachorowań u drobiu w kilku regionach świata. W porównaniu z poprzednimi latami liczba ta jest znacznie wyższa i padło więcej ptaków.

Czytaj również: Brytyjscy producenci jaj nadal prowadzą działalność ze stratą

KIPDIP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023