Informacje
06-05-2021
Odkąd Brexit stał się rzeczywistością, eksport duńskiej żywności do Wielkiej Brytanii zanotował kilka znaczących spadków. Agriculture&Food postrzega ten trend jako tymczasowy.
Eksport duńskiej żywności – Brexit wpłynął na dostawy do Wielkiej Brytanii
Nowa rzeczywistość, w której Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, wywarła duży wpływ na eksport duńskiej żywności do tego kraju na początku 2021 roku
Od grudnia do stycznia eksport duńskiego przemysłu spożywczego do Wielkiej Brytanii spadł o 33 procent, a miesiąc przed spadkiem wyniósł 16 procent.
Według Jana Laustsena, dyrektora regionalnego ds. handlu i rynku w rolnictwie i żywności, wahania wynikają z niepewności związanej z handlem i praktykami w tym zakresie. Jednak spokojnie przyjmuje negatywne fale.
Musimy przyznać, że mamy do czynienia z zupełnie nowym systemem handlowym. Stwarza to pewne nierówności na drodze. Ogólny obraz jest taki, że handel spada. Musimy tylko stwierdzić, że jest to w innych warunkach. miejsce w przyszłości
– mówi Jan Laustsen.
Od stycznia do lutego eksport duńskiej żywności odnotował niewielki wzrost z 528 milionów koron duńskich do 558 milionów koron duńskich.
Czytaj też: Światowe ceny żywności wzrosną o 13 procent w 2021 roku!
Eksport duńskiej żywności – brytyjskie cła uderzą w krewetki i inne owoce morza
Eksport duńskiej żywności do Wielkiej Brytanii w przypadku krewetek wynosi 7 000 ton o wartości 509 milionów koron duńskich rocznie – z których wszystkie będą teraz podlegać opłatom celnym.
Dania importuje ogromną ilość krewetek z Grenlandii, które są następnie eksportowane bezpośrednio do Wielkiej Brytanii. Zgodnie z nową umową cła będą teraz wymagane, ponieważ Grenlandia jest krajem spoza UE
– wyjaśnia ekonomista i docent Max Nielsen z Wydziału Ekonomiki Żywności i Zasobów UCPH.
Cła nie obejmują makreli w puszkach, świeżego dorsza, świeżej makreli, hermetycznie zamkniętych opakowań małży i mączki rybnej o łącznej wartości 366 milionów koron duńskich (49,1 miliona euro), czyli 24 procenta eksportu do Wielkiej Brytanii.
Według nowych obliczeń, od 148 do 271 pełnoetatowych pracowników branży rybnej i handlu hurtowego owocami morza również ryzykuje utratę pracy. Jednak jest to oparte na najgorszym scenariuszu.
Jest to maksymalny szacunek, który w rzeczywistości ma być niższy. Po części jest to spowodowane tym, że towary, które nie są już eksportowane do Wielkiej Brytanii z powodu opłat celnych, prawdopodobnie zostaną sprzedane gdzie indziej. W ten sposób każdy spadek obrotów zostanie złagodzony
– wyjaśnia Nielsen.
W 2019 roku eksport duńskiej żywności w przypadku owoców morza i produktów z owoców morza do Wielkiej Brytanii wyniósł 1,5 miliarda koron duńskich (202 milionów euro) z łącznego eksportu ryb i produktów rybnych Danii o wartości 27,6 miliarda koron duńskich (3,7 miliarda euro), czyli około 5,5 procenta. Około 800 milionów koron duńskich (107 milionów euro) z tej kwoty mogłoby teraz podlegać opłatom celnym.
agriwatch.dk/fot.Pixabay/Pxhere