Talk icon

Informacje

12-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport drobiu halal rośnie. Gigant zyskuje rynki

Eksport drobiu halal

W pierwszych dwóch miesiącach roku brazylijski eksport drobiu halal do krajów islamskich wzrósł o 5,17% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. 

W zeszłym roku Brazylia wyeksportowała swoje produkty halal do 58 krajów na całym świecie. Pod względem wartości mięso z kurczaka eksportowane na rynki islamskie na całym świecie w okresie styczeń-luty wyceniane były na ponad 500 milionów dolarów. Jak przekazał prezes ABPA, dostawy brazylijskiego drobiu halal do krajów islamskich trwają nieprzerwanie od 1975 roku.

Eksport drobiu halal z Brazylii trafia do 58 krajów

W 2021 roku Brazylia, największy światowy eksporter produktów drobiowych halal, wysłała 1,915 mln ton mięsa kurczaka halal do 58 krajów na całym świecie. 

“Oczekiwania na rok 2022 są wysokie, a eksport drobiu halal wzrósł już o 5,17% w pierwszych dwóch miesiącach, osiągając wielkość 310 000 ton“– wynika z danych opublikowanych przez brazylijskie stowarzyszenie producentów białek zwierzęcych (ABPA).

Pod względem wartości mięso z kurczaka eksportowane na rynki islamskie na całym świecie w okresie styczeń-luty wyceniane były na ponad 500 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

“Zjednoczone Emiraty Arabskie były w zeszłym roku głównym miejscem docelowym produktów drobiowych halal, z 389 400 ton mięsa kurczaka halal (co odpowiada 8,7% całkowitego eksportu sektora) dostarczonym na rynek, o wartości 692,2 mln USD, według ABPA. 

Eksport drobiu halal

Brazylia eksportuje drób halal od 1975 roku

W tym roku ZEA dodatkowo zwiększyły import brazylijskich towarów. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy kraj importował 85 700 ton, co stanowi wzrost o 93,4% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., przewyższając Chiny w imporcie mięsa drobiowego z Brazylii.

„Kraje islamskie były pierwszymi kierunkami, gdzie trafiał brazylijski eksport drobiu halal i od 1975 roku nieprzerwanie trwają tam dostawy. Nawiązaliśmy silne partnerstwa, które mają na celu długoterminowy wzrost dostaw. Dowodem na to była niedawna promocja, którą mieliśmy na targach Gulfood Dubai, gdzie prognozowano 1 miliard dolarów eksportu w nadchodzących miesiącach, tuż po rozpoczęciu negocjacji podczas imprezy” – mówi prezes ABPA Ricardo Santin.

Czytaj też: Rynek mięsa halal – Brazylia z coraz mocniejszą pozycją na świecie!

meatinfo.ru/fot.Flickr/Pxhere

swiatrolnika.info 2023