O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ekspert PIE: Od marca inflacja zacznie spowalniać

Inflacja

Od marca 2023 r. inflacja zacznie spowalniać – ocenił Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS. 

Wskaźnik inflacji spadł w listopadzie do 17,4 proc. rdr, czyli bardziej niż wskazywały rynkowe prognozy – dodał. Wyjaśnił, że przywrócenie wyższych stawek VAT na energię elektryczną, paliwo i gaz, podniesie lekko ścieżkę inflacji, pomimo zamrożenia głównych taryf URE. Dodał również, że początek roku prawdopodobnie przyniesie także wzrost cen usług.

Kolejny miesiąc płacimy więcej za żywność

Jak zaznaczył ekspert, według GUS, inflacja spadła w listopadzie rdr z 17,9 proc. do 17,4 proc. "Taki wyniki jest niższy niż wskazywały rynkowe prognozy np. 18 proc." – dodał.

W ocenie Rybackiego grudzień przyniesie małe zmiany, "jednak na początku nowego roku CPI ponownie wzrośnie".

Odnosząc się do danych GUS, Rybacki zaznaczył, że kolejny miesiąc z rzędu więcej płacimy za żywność. Systematycznie podnosi się także inflacja bazowa. PIE szacuje, że ceny w tej grupie były większe o 11,3 proc. niż rok temu. 

"Wolniej rosną natomiast ceny paliwa i energii" – dodał.

inflacja

Inflacja osiągnie swój szczyt w lutym

Rybacki prognozuje, że szczyt inflacji wypadnie w lutym.

Czytaj również: Glapiński: Inflacja osiągnie swój szczyt w styczniu lub lutym

"Spodziewamy się, że wzrost cen przekroczy wtedy 20 proc." – ocenił. Wyjaśnił, że przywrócenie wyższych stawek VAT na energię elektryczną, paliwo i gaz, podniesie lekko ścieżkę inflacji, pomimo zamrożenia głównych taryf URE. Dodał, że początek roku prawdopodobnie przyniesie także wzrost cen usług.

"Począwszy od marca, inflacja zacznie spowalniać. Będzie to efekt spadku cen ropy oraz niższego wzrostu światowych cen żywności" – ocenił ekspert. Zaznaczył, że inflacja bazowa "także przejdzie w trend spadkowy, jednak będzie on powolny".

W jego opinii pod koniec 2023 r. CPI będzie przekraczać 8 proc.

GUS podał w szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły rdr o 17,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc.

Czytaj też: Zerowy VAT na żywność na dłużej. Jest rozporządzenie

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023