O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ekonomista: Stopy procentowe raczej nie wzrosną w październiku

Stopy procentowe

Zdaniem ekonomisty Banku Pekao, Kamila Łuczkowskiego stopy procentowe nie powinny wzrosnąć na najbliższym posiedzeniu RPP, ani również w październiku.

Nie spodziewamy się podwyżki stóp procentowych na środowym posiedzeniu RPP, choć istnieje ryzyko, że Rada zaniepokoi się wysoką inflacją we wrześniu na tyle, że zdecyduje się jednak na podwyżkę – powiedział. Według opublikowanego w ostatni piątek przez GUS szybkiego szacunku, we wrześniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny wzrosły o 17,2 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,6 proc.

RPP czeka trudna decyzja w tym tygodniu

„Przed szybkim szacunkiem inflacji we wrześniu nasza prognoza zakładała, że stopy procentowe utrzymają się na niezmienionym poziomie, czyli ze stopą referencyjną w wysokości 6,75 proc. Jednak piątkowy odczyt inflacji okazał się zaskakujący wysoki, i muszę powiedzieć, że nie zazdrościmy Radzie Polityki Pieniężnej trudnej decyzji, jaką będzie musiała podjąć w tym tygodniu” – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

Według opublikowanego w ostatni piątek przez GUS szybkiego szacunku, we wrześniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny wzrosły o 17,2 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,6 proc. W sierpniu inflacja wyniosła 16,1 proc., licząc rok do roku.

"Wahamy się między utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie a niewielką podwyżką stóp procentowych o 25 pkt. bazowych. Choć gdybyśmy mieli wybierać, to za bazowy scenariusz uznajemy jednak ten, że stopy procentowe w październiku się nie zmienią, choć przyznajemy, że wysoki odczyt inflacji może zaniepokoić RPP na tyle, że zdecyduje się jednak na podwyżkę” – powiedział ekonomista Banku Pekao.

Stopy procentowe

Stopy procentowe raczej nie wzrosną w tym miesiącu

Jego zdaniem za tym, że w październiku stopy procentowe nie wzrosną, przemawiają ostatnie wypowiedzi członków RPP, które sugerowały przynajmniej chwilowe zastopowanie cyklu podwyżek stóp procentowych i obserwację napływających danych. Ekonomista Pekao zwrócił uwagę, że dane o inflacji bazowej w III kwartale okazały się zgodne z lipcowymi prognozami NBP, zawartymi w raporcie o inflacji.

„Z tego względu naszym zdaniem RPP wybierze opcję obserwacji sytuacji i pozostawi sobie furtkę do wznowienia cyklu w listopadzie. Ostatnie dane sugerują, że ścieżka inflacyjna będzie przebiegała wyżej, niż wynika to z lipcowych prognoz NBP. Dlatego sądzimy, że kiedy RPP w listopadzie dostanie kolejne, z dużym prawdopodobieństwem wyższe prognozy, to będzie dla niej dobry argument, by podwyższyć stopy procentowe właśnie w listopadzie” – powiedział Kamil Łuczkowski.

Czytaj też: Ekspert: Inflacja osiągnie swój szczyt w ciągu pół roku

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023