Talk icon

Informacje

05-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ekonomiści: Inflacja na koniec roku przekroczy poziom 7 proc.

inflacja

Inflacja na koniec roku przekroczy poziom 7 proc. – wynika z prognoz ekonomistów, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa.

Przyznają jednocześnie, że ze względu na to, że inflacja co miesiąc zaskakuje swoją wysokością, możliwe są i wyższe poziomy.

Ekonomiści zgodni – inflacja wyniesie 7 proc. jeszcze w tym roku

Wydaje się, że inflacja nie osiągnie poziomu 10 proc., ale 7-8 proc. jest realne. Nasze modele makroekonomiczne nie pokazują 10 proc., więcej skupiamy się na 7-8 proc. Bardzo możliwe, że taki poziom osiągniemy jeszcze w tym roku.

– powiedział we wtorek wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP, mają zbliżone prognozy wzrostu inflacji.

Szczyt inflacji wyniesie ok. 7 proc., choć jest ryzyko, że może to być nieco wyższy poziom. I ten szczyt osiągniemy w grudniu. W styczniu czy lutym poziom inflacji nie powinien mocno odbiegać od tego z grudnia, choć tutaj dużo zależy skali podwyżki cen energii elektrycznej, jaka zostanie zaakceptowana.

– powiedziała Agata Filipowicz-Rybicka, główna ekonomistka Alior Banku.

Inflacja w tym roku będzie rosła, ale na koniec grudnia nie powinna być wyższa niż 7,2-7,3 proc. Zakładamy jednak, że szczyt inflacji przypadnie na I kwartał przyszłego roku. Nie spodziewamy się wtedy dwucyfrowej inflacji, ale to, jaki pozom wskaźnik wzrostu cen osiągnie poziom, będzie zależeć od tego, jak mocno wzrosną taryfy na energię elektryczną a także od tego, jakie będą działania rządu, mające ograniczyć skalę wzrostu cen energii i paliw. Minister Patkowski mówił bowiem, że rząd rozważa działania, mające ograniczyć skalę wzrostu cen.

– powiedziała Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka PKO BP.

W pierwszym kwartale 2022 r. inflacja niemal na pewno wzrośnie do ponad 7 proc., może nawet osiągnie poziom 8 proc. Wszystkie zależy od tego, co będzie się działo z cenami energii. Niestety, nie można wykluczyć nawet 10-proc. inflacji.

– powiedział Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.

Wysokość inflacji w dłuższej perspektywie trudna do przewidzenia 

Ekonomiści przyznają, inflacja że ze względu na pojawiające się obecnie różnego rodzaju czynniki prognozowanie inflacji jest wyjątkowo trudne. W ostatnim czasie dynamika wskaźnika wzrostu cen przekraczała prognozy. Jeszcze kilka miesięcy temu bowiem nikt nie spodziewał się takiego przyspieszenia inflacji nie tylko w Polsce, ale praktycznie na całym świecie.

Przypomnijmy, że nawet wiceminister finansów, Piotr Patkowski przyznał, że wysoka inflacja będzie się utrzymywać przez kolejne kwartały.

Wydaje się, że inflacja nie osiągnie poziomu 10 proc., ale 7-8 proc. jest realne. Nasze modele makroekonomiczne nie pokazują 10 proc., więcej skupiamy się na 7-8 proc. Bardzo możliwe, że taki poziom osiągniemy jeszcze w tym roku. Na podwyższone odczyty inflacji trzeba się szykować także w I i II kw. 2022 r., potem inflacja będzie spadać.

 – mówił wiceminister.

Czytaj też: Inflacja w Polsce – czy społeczeństwo sobie z nią poradzi?

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023