O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-11-2022

Autor: Świat Rolnika

Ekolodzy próbowali zniszczyć obraz „Dziewczyna z perłą”. Zostali skazani

Ekolodzy Dziewczyna z perłą

Ekolodzy, którzy w minionym tygodniu próbowali uszkodzić obraz Johannesa Vermeera „Dziewczyna z perłą” skazani przez sąd.

Sąd okręgowy w Hadze skazał aktywistów na dwa miesiące więzienia. Sędzia uzasadniała wysoki wyrok prewencyjnym wymiarem kary. Sędzia dodała, że próba niszczenia słynnych obrazów nie jest dopuszczalnym protestem przeciwko brakowi odpowiedniej polityki klimatycznej.

Ekolodzy próbowali zniszczyć obraz „Dziewczyna z perłą”

W ubiegłym tygodniu trzej ekolodzy, określających się jako działacze klimatyczni, przykleiło się do słynnego obrazu Vermeera „Dziewczyna z perłą”, który znajduje się w muzeum Mauritshuis w Hadze. Zatrzymani tłumaczyli, że protestowali przeciwko paliwom kopalnym.

„Jedna osoba przykleiła głowę do obrazu, a druga przykleiła rękę do zielonej ściany obok obrazu. Wylano płyn” – napisały służby prasowe Mauritshuis w oświadczeniu przekazanym mediom.

Ekolodzy Dziewczyna z perłą

Belgowie zostali zatrzymani, a w środę sędzia Marianne Rootring z sądu okręgowego w Hadze zdecydowała, że spędzą w więzieniu dwa miesiące. Sędzia, uzasadniając wysoki, jak sama zaznaczyła, wyrok, tłumaczyła, że przyświecał jej cel prewencyjny, poinformował dziennik "NRC".

„Próba niszczenia słynnych obrazów nie jest dopuszczalnym protestem przeciwko brakowi odpowiedniej polityki klimatycznej, ale są to czyny karalne” – wyjaśniała Rootring, cytowana przez gazetę.

Czytaj też: Aktywiści klimatyczni próbowali zniszczyć obraz Claude'a Moneta

PAP/fot.twitter

 

swiatrolnika.info 2023