O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Egzekucja majątku rolnika. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

egzekucja majątku rolnika

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy Kodeksu postępowania cywilnego, w którą wchodzi egzekucja majątku rolnika wprowadza szereg zmian w prawie.

Od tej chwili należące do rolnika zwierzęta nie będą wyłączane z egzekucji komornika w przypadku skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości gospodarstwa rolnego. W podpisanej w czwartek przez prezydenta nowelizacji Kpc, chodzi o zabezpieczenie kredytów zaciąganych przez rolników.

Egzekucja majątku rolnika – co wprowadza nowelizacja ustawy?

Nowela została zgłoszona przez Senat, uzupełnia ustawę z grudnia ub. r., która wyłączyła spod egzekucji zwierzęta i rzeczy ruchome potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego przez zadłużonego rolnika.

Przyjęta nowelizacja Kpc ogranicza częściowo te wyłączenia. Zgodnie z nią nie będzie można wyłączyć spod egzekucji m.in. zwierząt w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika.

Jak uzasadnili autorzy nowelizacji, proponowana regulacja rozwiąże problem związany z pozyskiwaniem przez rolników zabezpieczeń wymaganych przy udzielaniu finansowania działalności rolniczej przez banki.

"Warunkiem udzielenia kredytu przez instytucje finansowe jest bowiem ustanowienie odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek, gdyby dłużnik nie wywiązał się z zaciągniętego zobowiązania. Z kolei brak możliwości zaspokojenia roszczenia ze składników majątkowych należących do rolnika, a w konsekwencji także brak możliwości ustanowienia wymaganego zabezpieczenia (...) może prowadzić do tego, że rolnicy nie będą w stanie pozyskać finansowania prowadzonej działalności rolniczej" – wskazano w uzasadnieniu zmian.

 egzekucja majątku rolnika

Czytaj także: Handel rolniczy z ułatwieniami. Prezydent podpisał ustawę

źródła: PAP/ fot. twitter JanMosinski, pexels.com

swiatrolnika.info 2023