Talk icon

Informacje

30-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Egipt planuje rozpocząć eksport drobiu na rynek Kuwejtu 

Eksport drobiu

Władze Egiptu twierdzą, że mogą rozpocząć eksport drobiu na rynek Kuwejtu, a krajowe przedsiębiorstwa mogą pokryć całe zgłoszone zapotrzebowanie. 

Według przedstawiciela Egipskiej Izby Handlowej krajowi eksporterzy planują jeszcze przed końcem tego roku rozpocząć wysyłki mięsa drobiowego na rynek Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. Obecnie finalizowane jest porozumienie w kwestii wymagań weterynaryjnych i bezpieczeństwa żywności. 

Egipt na nowo rozbudowuje swój eksport drobiu

Wcześniej, egipskim firmom udało się uzyskać dostęp do rynku Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Omanu. W opinii KIPDiP wszystko wskazuje na to, że Egipt kontynuuje intensywne działania zmierzające do zbudowania ważnej pozycji eksportera „towarów drobiarskich” w świecie arabskim, po tym jak po 14 latach Egipt wznowił eksport drobiu na rynki zagraniczne. 

Egipskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o tym fakcie blisko dwa lata temu, w czerwcu 2020 roku. Egipskie firmy drobiarskie, które zostały uznane za wolne od grypy ptaków, mogły zacząć się starać o powrót na rynki zagraniczne. 

Przypomnijmy, że Brazylia od lat umacnia swoją pozycję na egipskim rynku drobiu.

Eksport drobiu

Nad egipskim sektorem drobiarskim od 2006 roku ciążył zakaz sprzedaży eksportowej z powodu wybuchu wysoce zjadliwej grypy ptaków w tym kraju. Zezwolenie dotyczyło piskląt jednodniowych, jaj konsumpcyjnych, jaj wylęgowych i kurcząt brojlerów. Według rządowych statystyk w Egipcie średnioroczna produkcja kurcząt szacowana jest na 1,4 miliarda sztuk oraz 13 miliardów jaj.

Czytaj też: Eksport drobiu z Tajlandii do Arabii Saudyjskiej został przywrócony

kipdip.org.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023