Talk icon

Informacje

19-07-2022

Autor: Oliver Pochwat

Edward Siarka: Jan Szyszko niepodważalnie służył Polsce

Edward Siarka

Edward Siarka w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info zauważył, że za życia i po śmierci Jan Szyszko zaznał wielu ataków i był obiektem hejtu ze strony pseudoekologów. 

Do zniszczenia pomnika Jana Szyszko doszło w nocy z soboty na niedzielę w Parku Szubianki w wielkopolskim Jarocinie. 2,5-metrowa podobizna byłego ministra środowiska oblana została czerwoną farbą. Jak podaje oficer prasowy jarocińskiej policji st. asp. Agnieszka Zaworska, wszczęto postępowanie pod kątem znieważenia pomnika.

ŚwiatRolnika.info: Jak skomentuje Pan akt wandalizmu, który miał miejsce w Jarocinie?

Edward Siarka: Brakuje mi słów, by określić to barbarzyńskie działanie powodowane ideologią nienawiści do wszystkiego, co nie ma znamienia poglądów lewicowych. Skala agresji tej fizycznej, jak i słownej jest zatrważająca. W największym stopniu dopuszczają się jej ludzie, którzy mają usta pełne frazesów o tolerancji i wolności.

ŚwiatRolnika.info: Dlaczego śp. Prof. Jan Szyszko, nawet po swojej śmierci jest atakowany?

Edward Siarka: To był wybitny polityk i naukowiec. Wielu leśników do dziś wspomina go jako dobrego człowieka o wielkim sercu, który dla polskich lasów, polskiej ziemi zrobił bardzo wiele. Jednocześnie był też politykiem ogromnie zaangażowanym w sprawy Polski – przede wszystkim w to, co było związane z tożsamością narodową i kulturową, etyką i sprawami ochrony środowiska. Jednak grono pseudoekologów, reprezentujące obcą agenturę, drwiło z osiągnięć profesora i podważało rację podjętych działań, zwłaszcza tych w Puszczy Białowieskiej. Zaangażowane środowiska ekologiczne reprezentujące państwa, które ustawowo utraciły swoje zasoby przyrodnicze, pouczają nas, jak mamy chronić nasze lasy. Jak widać, nasze lasy są w bardzo dobrej kondycji – to zasługa również profesora Jana Szyszko, który sprawował funkcję ministra środowiska.

Edward Siarka

ŚwiatRolnika.info: Czy liczne ataki na śp. profesora mają charakter ideologiczny?

Edward Siarka: Za życia i po śmierci profesor Szyszko zaznał wielu prześmiewczych ataków w mediach. Był niesłusznie hejtowany przez ekologów, którzy wiedzę o przyrodzie skończyli na podstawówce. Jan Szyszko był profesorem i nauczycielem akademickim. Był ekspertem w zakresie leśnictwa. Liczono się z Jego zdaniem również na arenie międzynarodowej.

ŚwiatRolnika.info: Jakie były zasługi Prof. Jana Szyszko dla polskich lasów?

Edward Siarka: Profesor Jan Szyszko był leśnikiem i myśliwym. Włożył wiele wysiłku w rozwój polskiego leśnictwa. Jako minister środowiska m.in. objął ochroną wilka na terenie całego kraju i patronował wprowadzeniu ochrony ponadstuletnich drzew w nadleśnictwach w Puszczy Białowieskiej. Był inicjatorem i promotorem ważnych badań na temat bilansu i wymiany węgla w drzewostanach, które przez wiele dekad prowadził w okolicach Tuczna. W ostatnich latach zdecydowanie opowiadał się za interwencją w celu ograniczenia największej od stulecia gradacji kornika w Puszczy Białowieskiej, zagrażającej dotychczasowym siedliskom oraz powodującej wzrost zagrożenia pożarowego. Niepodważalnie Jan Szyszko służył Polsce i ojczystej przyrodzie.

Czytaj także: Szczepan Wójcik: Zniszczenie pomnika śp. prof. Jana Szyszki to skandal

swiatrolnika.info 2023