Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

EDO: Susza dotyka lub zagraża prawie dwóm trzecim Europy

Susza

Jak poinformowało we wtorek Europejskie Obserwatorium ds. Susz (EDO), susza objęła lub zagraża prawie dwóm trzecim terytorium Europy.

Spowodowana ona jest falą upałów i niskimi opadami. Ucierpiały przez nią uprawy  letnie, a plony kukurydzy w 2022 roku były niższe o 16 proc. niż średnia z poprzednich pięciu lat; plony soi i słonecznika spadły odpowiednio o 15 proc. i 12 proc. Upały uderzają też w hydroelektrownie i innych producentów energii ze względu na brak wody do zasilania systemów chłodzenia, a także w żeglugę śródlądową.

Susza spowodowała spadek plonów wielu roślin uprawnych

W sierpniowym raporcie EDO stwierdzono, że 47 proc. terytorium Europy znajduje się w stanie ostrzegawczym, z wyraźnym deficytem wilgoci w glebie, a 17 proc. - w stanie alarmowym, gdzie susza ma miejsce wpływ na roślinność.

"Poważna susza, która dotyka wiele regionów Europy od początku roku, nabrała rozpędu i nasiliła się na początku sierpnia" – czytamy w raporcie.

Susza

Ucierpiały uprawy letnie, a plony kukurydzy w 2022 roku były niższe o 16 proc. niż średnia z poprzednich pięciu lat; plony soi i słonecznika spadły odpowiednio o 15 proc. i 12 proc.

Upały uderzają też w hydroelektrownie i innych producentów energii ze względu na brak wody do zasilania systemów chłodzenia, a także w żeglugę śródlądową.

Czytaj też: Susza największa od pięciu lat. Znany hydrolog nie ma wątpliwości

PAP/fot.Pixabay

 

swiatrolnika.info 2023