Talk icon

Informacje

08-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

E-stado to aplikacja, która pomoże Ci kontrolować stan zdrowia zwierząt

E-stado

E-stado jest monitoringiem krów mlecznych. Działają tutaj technologie inteligentne biosensorów, które sa montowane na zwierzęciu. 

System daje wiele możliwości i odciąża rolnika od wykonywania codziennych pracochłonnych czynności. Co ciekawe, działa bez względu na sposób utrzymania zwierząt na uwięzi, na wolnym wybiegu, na pastwisku, dlatego adresowany jest do wszystkich hodowców na całym świecie, bez ograniczeń.

System monitoringu krów  funkcje 

E-stado jest oparty na technologii inteligentnych biosensorów montowanych na zwierzęciu. Podstawowy biosensor jest montowany na uchu. Analizuje on w czasie rzeczywistym ruchy zwierzęcia, określa charakterystyczne jego zachowania i przekazuje dane do bazy danych w chmurze. Oddzielny algorytm przeprowadza analizę i określa stan zwierzęcia oraz przekazuje wnioski dla hodowcy. Jest to niebywałe ułatwienie dla hodowców nie tylko krów mlecznych. System może analizowac stan zdrowia zwierząt, określić czas nadchodzącego wycielenia i zaleganie, określić poziom stresu termicznego latem dla zwierząt i budynków inwentarskich przy pomocy dodatkowego czujnika środowiska. E-stado może również określa jakość oświetlenia dziennego i nocnego – przy pomocy dodatkowego czujnika oświetlenia. Co ciekawe system jest działa bez względu na sposób utrzymania zwierząt.

Podstawowy zestaw e-stado dla 3 krów zawiera 3 sztuki biosensorów usznych, Access Point GSM/WiFi z wbudowaną kartą SIM oraz kolczykownicę. Można zaopatrzyć się również w dodatkowy czujnik wycielania i dodatkowy czujnik stresu termicznego w oborze.

e-stado krowy

Rolnicy dobrze oceniają e-stado

System jest wykorzystywany na całym świecie m.in. w USA, Meksyku, Kanadzie, w Rosji i w Brazylii. . W Polsce aplikacja e-stado wdrożona jest w małych gospodarstwach rodzinnych od 30-60 krów mlecznych, ale również dużych hodowlach komercyjnych liczących od 450 do 1500 krów mlecznych, utrzymanych zarówno na wolnym wybiegu, jak i na uwięzi. Rolnicy zauważają, że dzięki stosowaniu go lepiej wykrozystują potencał produkcyjny zwierząt, mogą zapobiegać różnym chorobom i  w mairę szybki zastosować działania profilaktyczne. E-stado to także oszczędność czasu.

Jeden z rolników wskazuje, że system bardzo pomaga w wykrywaniu rui, monitorowaniu stanu zdrowia stada, bo monitoruje temperaturę, pobranie paszy, przeżuwanie, czas bezczynności. To wszystko daje dużo danych, aby mieć oko na zdrowie stada.

Sprawdź również: Krowie na zdrowie – program podnoszący wydajność pastwisk i jakość mleka

cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023