O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Dziś zebranie RPP. Czy podniesie stopy procentowe?

Stopy procentowe

Oczekujemy, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie – powiedział ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. 

Dodał, że w opinii banku RPP już zakończyła cykl podwyżek stóp. Wyjaśnił, że na decyzję Rady o niezmienianiu stóp wpłynie przede wszystkim fakt, że zarówno prognozy NBP, jak i te dostępne na rynku pokazują, że inflacja osiągnie szczyt na początku przyszłego roku, a potem w kolejnych miesiącach będzie spadać.

W środę zbiera się RPP

W środę zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

„Oczekujemy, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W naszej ocenie RPP zakończyła już cykl podwyżek stóp procentowych i pozostaną one na obecnym poziomie przez długi czas” – powiedział ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

Dodał, że na decyzję RPP o niezmienianiu stóp wpłynie przede wszystkim fakt, że zarówno prognozy NBP, jak i te dostępne na rynku pokazują, że inflacja osiągnie szczyt na początku przyszłego roku, a potem w kolejnych miesiącach będzie spadać.

„Mieliśmy już pierwsze sygnały dezinflacji, choćby dane o spadku inflacji w listopadzie” – powiedział Kamil Łuczkowski.

stopy procentowe

RPP podwyższa stopy procentowe od października 2021 r.

Według wstępnego odczytu GUS, inflacja w listopadzie spadła do 17,4 proc. z 17,9 proc. w październiku.

„Wprawdzie to na razie pierwszy taki odczyt, ale sygnałów dezinflacyjnych pojawia się coraz więcej. To daje argumenty RPP do niezmieniania stóp” – powiedział ekonomista Banku Pekao.

Poza tym - w jego opinii - większość RPP stanowią zwolennicy łagodnej polityki pieniężnej, czyli tzw. gołębie. I ta większość obecnie baczniejszą uwagę zwraca na stan gospodarki. „Dla tej gołębiej większości ważniejsze jest, aby nie szkodzić gospodarce czy rynkowi pracy” – dodał Łuczkowski.

Rada Polityki Pieniężnej zaczęła podwyższać stopy procentowe w październiku 2021 r. Łącznie podwyżek stóp procentowych było 11, ostatnia miała miejsce we wrześniu br. W rezultacie główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie.

Czytaj też: Ekspert PIE: Od marca inflacja zacznie spowalniać

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023