Talk icon

Informacje

28-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Dziś mija pierwszy termin składania wniosków o zwrot akcyzy

zwrot akcyzy

Resort rolnictwa przypomniał, że we wtorek mija termin składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wykorzystane za okres od sierpnia do stycznia.

Jak przypomniało MRiRW w komunikacie, w 2023 r. producent rolny może złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej. Wniosek można złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w miejscu, gdzie znajdują się grunty.

Można uzyskać zwrot akcyzy

28 lutego mija termin składania wniosków, wraz z fakturami VAT dokumentującymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. Natomiast od 1 do 31 sierpnia 2023 r. będzie można składać wnioski udokumentowane fakturami VAT potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r.

Jak podkreśliło ministerstwo, jeśli zwrot akcyzy dotyczy producenta utrzymującego bydło do wniosku powinien być dołączony oprócz faktur dokument zawierający liczbę posiadanych dużych jednostek przeliczeniowych bydła w 2022 r. Dokument taki może wydać kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zobacz też: Orlen zawyżał ceny paliw? Bury: To okradanie polskiego społeczeństwa!

Resort rolnictwa przypomina, że zwrot podatku akcyzowego w 2023 r. to 1,20 zł do litra zakupionego oleju napędowego. Limit zwrotu wynosi 132 zł na 1 ha użytków rolnych, oraz 48 zł na jedną średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową bydła w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku. Wypłata producentom rolnym zwrotu podatku akcyzowego nastąpi w terminach 3-28 kwietnia 2023 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie, 2-31 października 2023 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie. Zwrot będzie można otrzymać gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

zwrot akcyzy

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023