Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Dziewanna pomoże w przeziębieniu i wielu innych dolegliwościach

Dziewanna

Dziewanna obejmuje 320-360 gatunków. Występuje przede wszystkim na obszarach klimatu umiarkowanego Europy i Azji.

Kwiaty dziewanny dzięki zawartym w nich saponinom zwiększają wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych i ułatwiają jego odkrztuszanie. Z kolei zewnętrznie odwary przygotowane z tej rośliny stosuje się do płukania gardła i jamy ustnej. Obecnie w przemyśle kosmetycznym używa się kwiatów tej rośliny jako składnika rozjaśniającego włosy i nadającego im połysk.

Gatunki w Europie i Azji 

Dziewanna należy do rodziny tredownikowatych.Jest najbardziej zróżnicowanym gatunkowo rodzajem w obrędzie rodziny. Roślina ta obejmuje około 320-360 gatunków. W Europie rośnie 87 gatunków. Centrum zróżnicowania stanowi Turcja, gdzie rośnie 230 gatunków. Do polskiej flory należy 8 gatunków, ale szereg innych jest też uprawianych, niektóre dziczeją przejściowo. Rośliny z tego rodzaju zasiedlają głównie otwarte i suche miejsca, także tereny skaliste i piaszczyste. 

Kwiaty dziewanny są najczęściej żółte, rzadziej białe, brązowe, fioletowe. Ich kielich ma 5 działek zrośniętych u nasady. Także 5 płatków korony połączonych jest u nasady w krótką rurkę, końce płatków są wolne, podobnej lub nieco różnej wielkości, jajowate lub koliste, rozpościerające się niemal kołowo lub lejkowato.

dziewanna właściwości

Dziewanna na przeziębienia i oparzenia

Dziewanna jest idealna na różnego rodzaju dolegliwości. Kwiaty dziewanny zwiększają wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych i ułatwiają jego odkrztuszanie. Zawartość śluzów wpływa na właściwości powlekające, co jest wykorzystywane do ochrony błony śluzowej dróg oddechowych przed bodźcami drażniącymi. Z kolei zewnętrznie odwary przygotowane z tej rośliny stosuje się do płukania gardła i jamy ustnej (w anginie, przy przeziębieniu), ale również do okładów na chore miejsca (rany, stłuczenia, owrzodzenia, oparzenia, odleżyny, odmrożenia oraz odczyny alergiczne).

Badania wykazały również, iż dziewanna wykazuje niewielkie działanie przeciwwirusowe, dlatego herbatkę z dziewanny, można popijać w czasie grypy. Dziewannę stosuje się również jako środek osłaniający przy zapaleniu żołądka i jelit. Przemysł kosmetyczny znalazł zastosowanie dla kwiatów dziewanny jako składnika rozjaśniającego włosy i nadającego im połysk. Zastosowana na włosy, dzięki zawartej w niej wysokiej zawartości krzemu, wspomaga leczenie łupieżu oraz hamuje wypadanie włosów wzmacniając cebulki włosowe.

Czytaj też: Zioła w przydomowym ogródku

doz.pl/pl.wikipedia.org/fot.pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2022