O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-07-2022

Autor: Świat Rolnika

Dyrektor MAE: Europie mogą grozić niedobory gazu zimą

niedobory gazu

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol uważa, że należy podjąć natychmiastowe działania, aby niedobory gazu nie zagrażały Europie.

Ostrzegł, że jeżeli nie będzie wspólnego i skoordynowanego podejścia w całej Europie, nie można wykluczyć niedoboru tego surowca w okresie zimowym. Birol uważa, że "nie wystarczy polegać wyłącznie na gazie z nierosyjskich źródeł" i wskazuje, że aby uniknąć niedoborów Europa musi drastycznie ograniczyć zużycie tego surowca w najbliższym czasie i zaoszczędzony surowiec umieścić w magazynach. 

Niedobory gazu zagrażają Europie

"Po wielu miesiącach znaków ostrzegawczych, ostatnie działania Rosji mające na celu ograniczenie przepływu gazu ziemnego, są alarmem dla UE" – twierdzi szef MAE we wpisie opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej organizacji.

Birol uważa, że "nie wystarczy polegać wyłącznie na gazie z nierosyjskich źródeł" i wskazuje, że Europa musi drastycznie ograniczyć zużycie tego surowca w najbliższym czasie i zaoszczędzony surowiec umieścić w magazynach, aby nie zagrażały jej niedobory gazu.

Według dyrektora MAE w ciągu najbliższych trzech miesięcy trzeba zaoszczędzić dodatkowe 12 mld metrów sześciennych gazu, czyli równowartość około 130 tankowców LNG. Birol dodał, że należy dążyć do zmniejszenia zużycia gazu poprzez tymczasowe zwiększenie pozyskiwania energii z elektrowni węglowych, olejowych oraz atomowych. 

W środę Komisja Europejska ma przedstawić plan złagodzenia skutków ewentualnego odcięcia dostaw gazu przez Rosję.

niedobory gazu

Czytaj też: Ceny energii wzrosną. Przed nami szalone podwyżki. Zapłacimy krocie

PAP/fot. pixabay

 

 

 

swiatrolnika.info 2023