O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Zmienna pogoda w Tatrach. Synoptycy ostrzegają przed burzami

pogoda w Tatrach

Jak zapowiadają synoptycy, pogoda w Tatrach przez najbliższy tydzień może być zmienna i dynamiczna. Przewidywane są obfite opady deszczu i burze.

Synoptycy zapowiadają deszcz i burze, z kolei od piątku upały. Mają się one utrzymać do końca wakacji. Z powodu zmiennej pogody ratownicy przestrzegają turystów. „Pamiętajmy, że po obfitych opadach w weekend, część szlaków może być pod wodą, szczególnie tam, gdzie musimy przekraczać cieki wodne” – powiedział przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając. Przypomnijmy, że trzy lata temu podczas podobnych warunków atmosferycznych, w Tatrach zginęło 4 turystów rażonych piorunem na Giewoncie.

Zmienna pogoda w Tatrach 

W poniedziałek mija trzecia rocznica gwałtownej burzy na Giewoncie, podczas której zginęły cztery osoby, a ponad 150 zostało rannych. Wtedy pogoda była podobna jak obecnie, upały były przerywane intensywnymi opadami. Nawałnica nad Tatry przyszła bardzo szybko. Rano pogoda sprzyjała wędrówkom, po południu rozpętała się potężna ulewa z piorunami. Porażeni zostali turyści tuż przy krzyżu na szczycie Giewontu. 

Dlatego ratownicy nie przestają przestrzegać turystów. „Pamiętajmy, że po obfitych opadach w weekend, część szlaków może być pod wodą, szczególnie tam, gdzie musimy przekraczać cieki wodne. Gdzieniegdzie będzie dużo błota, szczególnie na Ścieżce nad Reglami czy w okolicy Czerwonej Przełęczy. Oznacza to, że na szlakach będzie ślisko. W czasie burz pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa: wychodzimy wcześnie rano, sprawdzamy prognozę i monitorujemy sytuację pogodową, używając np. aplikacji burzowych. Do plecaka warto zabrać pelerynę, dodatkowe ubranie i herbatę w termosie” – powiedział przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

pogoda w Tatrach

Zmienna pogoda przez najbliższy tydzień

Przypomniał on także, że podczas burzy nie wolno przebywać na graniach, szczytach i blisko metalowych sztucznych ułatwień jak drabinki czy łańcuchy. W czasie burzy nie należy chować się pod drzewami. Niebezpieczne jest też przebywanie blisko cieków wodnych.

Jak dodał Zając, ulewne deszcze i burze spodziewane są w Tatrach do wtorku. Środa i czwartek mają przynieść zmianę pogody, jednak po bezchmurnych porankach w ciągu dnia zachmurzenie będzie rosło. Mogą się wypiętrzać ciężkie, kłębiaste chmury, z których mogą utworzyć się konwekcyjne burze, lokalnie o gwałtownym przebiegu.

Na piątek z kolei zapowiadana jest bezchmurna pogoda, bez opadów i ta tendencja ma utrzymać się również w weekend. Pod koniec wakacji wrócą również upały.

Czytaj też: IMGW wydał ostrzeżenie przed wzrostem stanów wód

PAP/fot. pixabay
 

swiatrolnika.info 2023