Talk icon

Informacje

03-11-2021

Autor: Oliver Pochwat

Jan Duda (PiS): Narodowy Holding Spożywczy może pomóc rolnikom

Jan Duda Holding

Jan Duda jest zdania, że Narodowy Holding Spożywczy pomoże rolnikom w walce z nieuczciwymi praktykami ze strony korporacji.  

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, popiera powstanie Narodowego Holdingu Spożywczego. Instytucja ta byłaby znaczącym graczem na rynku oraz poprawiła sytuację rolników, którzy obecnie są najbardziej poszwankowanym ogniwem w łańcuchu dostaw. 

ŚwiatRolnika.info: Komu pomóc może Narodowy Holding Spożywczy?

Jan Duda: Powstanie Narodowego Holdingu Spożywczego pomoże rolnikom, którzy produkują surowiec. Mamy sytuację, w której przetwórstwo jest albo w rękach dużSad jabloniych korporacji, albo finansowo zdominowane zostało przez duże korporacje. Badałem to na przykładzie przetwórstwa jabłek, a konkretnie produkcji koncentratu jabłkowego. Widać, że duże korporacje zdominowały handel koncentratem. Najwięcej zarabia się na przetwórstwie, a potem na handlu. Najtańszy w tym wszystkim jest surowiec. Rolnicy zostają z surowcem i dyktatem cen narzucanych przez duże korporacje.

ŚwiatRolnika.info: Eksperci przekonują, że rolnicy nie mają żadnych szans w starciu z dużymi graczami. Czy Narodowy Holding Spożywczy poprawi pozycję negocjacyjną rolników?

Jan Duda: Przede wszystkim Narodowy Holding Spożywczy powinien rozpocząć normalną grę na rynku. Wiadomo, że duże korporacje nadal będą funkcjonować, ale mam nadzieję, że pojawi się podmiot stricte polski, który będzie mógł nawiązać równorzędną walkę, jeżeli chodzi o ceny.

Przez to będzie mógł on mieć wpływ na cenę surowca. Zakładamy wprost, że przetwórnie, które będą w tym holdingu, będą mogły nawiązywać umowy kontraktorskie z rolnikami w wielu obszarach oraz ustalać cenę, od której zaczyna się gra. W takim przypadku konkurencja będzie musiała dopasować się do tej ceny. Wyliczyliśmy, że potrzeba zagospodarowania 20 proc. rynku w ten sposób, żeby można było wpływać na ceny owoców w przetwórstwie na naszym polskim rynku

ŚwiatRolnika.info: Ile mamy czasu na powstanie może Narodowego Holdingu Spożywczego?

Jan Duda: Myślę, że gdybyśmy na poważnie wzięli się do pracy, to w przyszłym roku w niektórych obszarach holding mógłby realnie funkcjonować. Budowy Narodowego Holdingu Spożywczego nie można mylić z zakładami przetwórczymi. Nie o to chodzi. Będzie to budowanie na bazie już istniejących zakładów, które są w polskich rękach dużego kapitałowego przedsięwzięcia, które będzie mogło konkurować na rynku europejskim lub światowym.

Czytaj także: Jan Duda (PiS): Pola uprawne na terenach górskich giną na naszych oczach

swiatrolnika.info 2023