Talk icon

Informacje

15-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Duda: Dbanie o środowisko to część nowoczesnego i sprawnego państwa

Duda

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął w środę udział w akcji sprzątania lasu w Nadleśnictwie Skierniewice (Łódzkie).

Prezydent zauważył, że las pod Skierniewicami, który sprzątali w środę uczniowie, harcerze, studenci i przedstawiciele różnych służb jest zadbany i widać w nim troskliwą rękę leśników. Na zakończenie prezydent biorącym udział w akcji dzieciom i młodzieży życzył udanych wakacji i "spokojnego wypoczynku w czystej przyrodzie".

Andrzej Duda sprzątał las

,,Akcję SprzątaMY zaczęliśmy w 2019 roku po to, by dać sygnał na całą Polskę, do wszystkich naszych rodaków, żeby zadbać o las, o środowisko naturalne, które nas otacza. By stworzyć kilka ważnych elementów, które w moim przekonaniu są częścią nowoczesnego, sprawnego i dobrze funkcjonującego państwa. Takie państwo ma nie tylko sprawną armię, służby, system ochrony zdrowia; to takie państwo, gdzie ludzie mają dobre warunki do wypoczynku, gdzie żyją w dobrej, sprzyjającej zdrowiu i długiemu życiu atmosferze" – podkreślił prezydent Duda.

Jak zaznaczył, nie dzieje się tak, gdy żyjemy w zaśmieconym środowisku i nie ma nic bardziej nieprzyjemnego jak moment, w którym spacerując po lesie natykamy się na góry śmieci.

,,Pamiętajmy, że te zanieczyszczenia są nieprzyjemne nie tylko dla nas; one wnikają w glebę, do wód podziemnych i później są cichym trucicielem nas wszystkich, często przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o środowisko naturalne, także to wokół siebie" – dodał.

Duda przypomniał o konieczności uczenia dzieci od najmłodszych lat, by wszystkie odpady powstające podczas pobytu w lesie, zabierać ze sobą i wyrzucać zgodnie z zasadami segregacji.

,,W nazwie akcji SprzątaMY nie bez powodu to MY jest bardzo zaznaczone. Bo nie chodzi o to, że ktoś za nas sprząta - to my sprzątamy" – wyjaśnił.

Duda

Leśnicy dbają o lasy

Prezydent zauważył, że las pod Skierniewicami, który sprzątali w środę uczniowie, harcerze, studenci i przedstawiciele różnych służb jest zadbany i widać w nim troskliwą rękę leśników.

,,Chciałbym, żeby wszystkie lasy w Polsce były czyste i zadbane, także te w najbardziej uczęszczanych miejscach – wokół kurortów, nad morzem, jeziorami, tam gdzie w wakacje przechodzi wielu turystów" – mówił.

W swoim wystąpieniu Duda przypomniał też fakty dotyczące zalegania odpadów w środowisku; mówił, że szklana butelka pozostaje w nim 500 lat, podobnie na stulecia liczy się obecność plastikowych śmieci w środowisku.

,,Nasi leśnicy zbierają w lasach 100 tys. metrów sześciennych śmieci rocznie - to tysiąc wagonów. Przed chwilą leśniczy mówił mi, że co miesiąc zbiera 3 m sześć. odpadów - trudno to sobie wyobrazić. Gdyby każdy dbał, by nie pozostawiać po sobie śmieci, mielibyśmy nie tylko znacznie piękniejsze środowisko, ale byłyby to wielkie oszczędności w Lasach Państwowych, bo to są ogromne pieniądze wydawane co roku na sprzątanie po naszej obecności w lesie" – wyjaśnił prezydent.

Na zakończenie Duda biorącym udział w akcji dzieciom i młodzieży życzył udanych wakacji i "spokojnego wypoczynku w czystej przyrodzie".

Czytaj też: Sprzątanie brzegów Warty – ile to właściwie kosztuje?

PAP/ fot. LP, Krzysztof Krzemiński

 

swiatrolnika.info 2023