O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Duda: Bezpieczeństwo żywnościowe jest poważnie zagrożone przez Rosję

Duda Bezpieczeństwo żywnościowe

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że bezpieczeństwo żywnościowe w świecie jest poważnie zagrożone w efekcie agresji Rosji przeciwko Ukrainie.

Prezydent podczas Światowego Forum Żywnościowego przypomniał, że liczba osób cierpiących chroniczny głód może wzrosnąć nawet o 47 milionów. Dodał, że wbrew sianej przez Rosję dezinformacji obwiniającej o to Zachód – to nie sankcje, a rosyjskie działania przyczyniły się do znacznego spadku dostępności i wzrostu cen żywności, nawozów i nośników energii, których jest ona ważnym eksporterem.

Prezydent Duda na Forum Żywnościowym

W swoim wystąpieniu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) prezydent Duda zwracał uwagę, że bezpieczeństwo żywnościowe i zrównoważony rozwój w świecie jest poważnie zagrożone, szczególnie – jak mówił - w efekcie „napędzanej imperialistyczną pychą zbrodniczej agresji Rosji przeciwko Ukrainie”.

„Działania Rosji, jej kolejne zbrodnie i groźby użycia broni nuklearnej przeciwko sąsiadowi, nie tylko coraz bardziej izolują ten kraj od reszty świata. Ich negatywne skutki odczuwa nie tylko nasz region, ale i cały świat” – podkreślił Duda.

Jak mówił, rosyjskie działania znacznie spotęgowały narastający w świecie, m.in. w efekcie negatywnego wpływu pandemii Covid-19, kryzys żywnościowy. Zwracał uwagę, że Rosja uniemożliwiła, a następnie poważnie ograniczyła eksport żywności i produktów rolnych z Ukrainy - jednego z ich najważniejszych światowych producentów.

„Według Światowego Programu Żywnościowego napaść Rosji na Ukrainę, wspierana także przez władze Białorusi, prowadzi do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko Ukraińców, ale aż 345 milionów ludzi w 82 krajach. W jej efekcie liczba osób cierpiących chroniczny głód może wzrosnąć nawet o 47 milionów” – zaznaczył prezydent.

Dodał, że wbrew sianej przez Rosję dezinformacji obwiniającej o to Zachód – to nie sankcje, a rosyjskie działania przyczyniły się do znacznego spadku dostępności i wzrostu cen żywności, nawozów i nośników energii, których jest ona ważnym eksporterem.

Duda bezpieczeństwo żywnościowe

Czytaj też: Szczepan Wójcik: Musimy dbać o bezpieczeństwo żywnościowe Europy

PAP/fot.KPRP,Jakub Szymczuk

swiatrolnika.info 2023